ریاضی و قرآن و علم و...

اعجازی در حال وقوع از قرآن كریم كه از صعود انسان به آسمان به وسیله نردبان فضایی سخن می گوید !

 

" و اگرما دربی از آسمان بر آنان می گشودیم تا پیوسته در آسمان بالا روند ، باز می گفتند : همانا چشمان ما بسته شده است ؛ بلكه ما گروهی جادو شده ایم....

خواننده عزیز !

آیا تا به حال با خود اندیشیده ای كه روزی فرارسد كه بتوانی روی نردبان فضایی به سمت بالا صعود كنی و به آسانی در خارج از زمین از آن خارج شوی ؟!

قرآن كریم اشارات متعددی در مورد مسائل مربوط به جهان هستی دارد كه در زمان نزول این كتاب مقدس احدی تصور آن را نمی كرد و از جمله این اشارات ظریف می توان به صعود به آسمان اشاره كرد .

خداوند سبحان در قرآن كریم ودر این مورد می فرماید :

" و اگرما دربی از آسمان بر آنان می گشودیم تا پیوسته در آسمان بالا روند ، باز می گفتند : همانا چشمان ما بسته شده است ؛ بلكه ما گروهی جادو شده ایم ." ( سوره حجر آیات15 - 14)

در حقیقت این آیه كریمه برامكان صعود بشر به سوی آسمان تاكید دارد واین حالت صعود تا جایی ادامه دارد كه در آن منطقه چشمها قادر به دیدن چیزی نیست و خواب و رؤیا از بین نمی رود والبته درعصر فضا این حالت به طور عملی به وقوع پیوست و انسان به خارج از اتمسفر راه یافت و تاریكی محض را مشاهده كرد ؛ یعنی همان ظلماتی كه زمین را احاطه كرده است و به این ترتیب مشخص شد كه روز فقط لایه بسیار كوچكی را در برگرفته است .

ولی آیه دیگری نیز داریم كه به تكنولوژی صعود به آسمان و امكان این كار از طریق نردبان فضایی اشاره می كند :

" و چنانچه دوری كردن آنها ( از اسلام و قرآن ) بر تو سخت است ، پس اگر می توانی گذرگاهی در زیر زمین یا نردبانی در آسمان بنا كن تا نشانه ای برای آنها بیاوری و اگر خداوند می خواست همه را برطریق هدایت جمع می كرد ؛ پس از جاهلان مباش ."( سوره انعام یه 35 )

در این آیه (سُلَّمًا فِی السَّمَاءِ) به معنی نردبانی در آسمان اشاره ای است به امكان صعود به آسمان از طریق نردبان !

نكته عجیبی كه نظرم را به خود جلب كرد مقاله ای بود كه با عنوان ( نردبانی به سوی آسمان )       stairway to heaven"  " به چاپ رسیده بود و دراین مقاله پژوهشگران تاكید كرده اند كه صعود به سمت آسمان از طریق نردبان كاری علمی و امكان پذیر است و رویداد غیر ممكن و عجیبی نیست!

دانشمندان چندین سال است كه برپیشرفته كردن آسانسورها و پله هایی كه در ساختمانهای عادی یه كار گرفته می شوند تحقیق می كنند كه البته این آسانسورها مخصوص انتقال مسافران از زمین به سمت ابستگاهها و سفینه های فضایی خواهد بود . آنها تاكید دارند كه  این كشف مهم باب جدیدی را در تاریخ جهان خواهد گشود كه با عملی شدن این پروژه می توان به صرف شام  یا حضور در سینما در ایستگاههای فضایی اقدام نمود .

دانشمندان خاطر نشان كرده اند كه پیشرفته كردن این سیستم كه تا چندی پیش به عنوان یك تخیل علمی مطرح بود تا چند سال آینده امكان پذیر خواهد شد .

سیستم مذكور برای بشر این امكان را فراهم می آورد كه در سریعترین زمان ، كمترین هزینه و با بیشترین امنیت حتی از وسائل نقلیه كنونی مثل موشكها بتواند به فضا راه یابد .

 

" دیوید سمیثرمن" كه مهندس مركز پژوهشی "جورج مارشال" متعلق به آژانس فضانوردی آمریكا ( nasa) می باشد در این مورد می گوید :

در حقیققت بحث در مورد این سیستم بسیار علمی است و اگر در اجرای این پروژه موانعی هم وجود داشته باشد لازم است كه آنها را برطرف كنیم .

 البته در این مورد فرضیه های ساده ای نیز وجود دارد :

اول اینكه ماهواره ها یا ایستگاههای فضایی قابلیت ثابت شدن در فضا و در نقطه معینی را دارند و در نتیجه این امكان وجود دارد كه راههایی از آنها به سوی سطح زمین كشیده شود كه ثابت كردن این راهها در مكانشان با به كارگیری قانون" inertia " ( قانون بی حركتی یا اینرسی ) در فیزیك  امكان پذیر است.

  

دانشمند آمریكایی" دیوید سمیثرمن " می گوید : تحقیقات در مورد ساخت پله یا نردبان فضایی بسیار مهم است زیرا كه از این طریق یك پل فضایی ساخته  می شود كه می تواند جانشین موشكهایی شود كه امروزه وسایل و بارهای مورد نظر ما را به فضا منتقل می كنند و البته موانعی كه هنوز در راه پیشبرد این سیستم وجود دارد بزرگ است كه بارزترین آنها عدم وجود ماده ای قوی و شناخته شده است كه بتوان از آن در ساخت راههای ارتباطی بین زمین و فضا استفاده كرد . ماده ای كه بتواند انتقال وزنهای سنگین را از زمین به فضا تحمل كند كه گاهی طول این راههای ارتباطی به 22000 كیلومتر می رسد !!

 

دانشمندان در این راستا نیاز دارند تا به ماده ای بسیار سبك دست پیدا كنند كه 25 بار از مواد شناخته شده ای كه در حال حاضر در زمین موجودند قویتر باشد . البته در این راه مشكلهایی وجود دارد كه چاره ای جز حل آنها نیست . به طور مثال حفاظت ازاین نردبان فضایی از زباله های فضایی مثل قطعات ماهواره ها وسفینه های فضایی كه در مداری به دور زمین می چرخند ازجمله این معضلات است كه هزینه ای تا 20 میلیارد دلار دربردارد و زمان انجام آن تا 10 سال به طول می كشد .

در اینجاجادارد اشاره كنیم كه آژانس فضانوردی آمریكا ( ناسا ) مبلغ 2 میلیون دلار به كسی كه یك طرح قابل اجراء و عملی برای این پروژه فضایی ارائه كند اختصاص داده است و این خود نشان می دهد كه این پروژه مورد توجه  می باشد و دانشمندان به طورجدی این پروژه را بررسی می كنند .... یعنی همان چیزی كه قرآن كریم 14 قرن قبل مطرح كرده است .

 

دانشمندان در این پروژه تكنولوژی " نانو" با عنوان "nanotubes" را به كار خواهند گرفت . یعنی لوله هایی ظریف كه از كربن ساخته می شوند و این لوله ها 100 برابر قویتر ازفولاد هستند به طوریكه اگر 50000 ( پنجاه هزار ) عدد ازاین لوله های كربنی كنارهم قرار گیرند به ضخامت یك تار موخواهند بود !! روشی كه در این پروژه استفاده خواهد شد عبارت است از كشیدن ریسمانهایی از این لوله ها از ماهواره های ثابت شده در فضا به سمت زمین كه بالا رفتن از آن به شكل مكانیزه همانند بالا رفتن ازآسانسورو پله برای انسان امكان پذیر خواهد بود  با این تفاوت كه طول این نردبان به 35000 كیلومتر می رسد !

انتقال یك كیلوگرم جرم از زمین به سمت فضای خارجی به روش سنتی یعنی به وسیله موشكها حدود 80 هزار دلار هزینه دارد در حالیكه انتقال این مقدار محموله به فضا با روش نردبان فضایی فقط 200 دلار هزینه در پی دارد .

از مزایای بزرگ نردبان فضایی تامین انرژی برق برای زمین می باشد كه این تامین انرژی از طریق به كار گیری اشعه خورشید درفضا و تغییرش به نیروی برق می باشد . از فوائد دیگراین روش انتقال زباله های اتمی به فضا به منظور جلوگیری از آلودگی محیط زیست زمین می باشد .

عرض نردبان فضایی حدود یك متر و ضخامت آن حدود 5 میلیمتر می باشد و درهربارصعود حدود 20 تن وزن را حمل خواهد كرد وبه سمت فضا بالا خواهد برد .

كشور ژاپن 5 میلیارد دلار برای این پروژه اختصاص داده است . پروفسور" yoshio aokio " مدیرگروه نردبان فضایی در ژاپن می گوید : " این پروژه در صورتی برای ما قابل تحقق خواهد بود كه ماده اولیه آن كه ماده ای محكم و انعطاف پذیر است برای ما فراهم شود تا از آن در ساخت نردبان فضایی استفاده گردد .

برادر و خواهر دینی ام !

شاید برخی از كسانیكه در قرآن عظیم شك دارند بگویند كه فكر صعود به آسمان از طریق نردبان فضایی قبل از نزول قرآن مطرح شده است و بر حسب عادتشان بگویند كه محمد صلی الله علیه و آله و سلم این ایده و فكر را از پیش خود بافته است ! در این راستا وبرای اینكه مجالی به القائات شیطان ندهیم ، این نكته را مورد اشاره قرار می دهیم كه دانشمندان تاكید می كنند اولین كسی كه ایده صعود به آسمان را از طریق نردبان فضایی مطرح كرد نویسنده علمی- تخیلی Arthure C Clarke"  " در سال 1979 میلادی بود كه در كتابش" Fountains of Paradise  " آن را برای نخستین بار عنوان كرده بود . ( این مقاله هم اكنون در سایت مجله telegraph  موجود است ) پس بنابراین می بینیم كه قرآن كریم در 14 قرن قبل در" ایده صعود به آسمان از طریق نردبان فضایی" از این دانشمند سبقت گرفته است ؛ آنجا كه می فرماید :

" پس اگر می توانی گذرگاهی در زیر زمین یا نردبانی در آسمان بنا كن تا نشانه ای برای آنان بیاوری ."

این آیه كریمه  قرآن كریم غیر از ایده نردبان فضایی ، ایده دیگری را نیز مطرح نموده است و آن حفر تونلی بسیار عمیق در زیر زمین می باشد ( فَإِنِ اسْتَطَعْتَ أَنْ تَبْتَغِیَ نَفَقًا فِی الْأَرْضِ )  كه از طریق آن می توان به اعماق بسیار طولاتی زمین سفر كرده و مسافتهای بین قاره ها را به آسانی پیمود !

و در پایان :

لازم است همگی بدانیم كه آنچه قرآن كریم مطرح می كند حق است ودر قرآن تخیلات علمی یا افسانه و اوهام آنطور كه برخی مشككین قرآن عنوان می كنند وجود ندارد . به طور مثال قرآن گفتگوی مورچه ها را یادآوری می كند و امروزه در عمل دانشمندان ثابت كرده اند كه مورچه ها فركانس هایی صوتی از خود صادر می كنند كه از طریق آن با هم نوعان خود صحبت می كنند ؛ یا اینكه قرآن كریم از احتمال دروغگویی در پرندگان صحبت می كند و امروزه این قضیه از منظر علمی به اثبات رسیده است كه برخی پرندگان دروغ می گویند ؛ یا در جایی دیگرقرآن مجید در مورد موجهای عمیقی دراعماق دریا سخن به میان آورده است و امروزه می دانیم كه این امواج بدون هیچگونه شكی وجود دارند ؛ یا اینكه از وجود دود درجهان هستی و كهكشانها صحبت به میان آمده است و می بینیم كه دانشمندان اخترشناس با تلسكوپهایی پیشرفته وجود این دود و گازهای بین ستاره ای را كشف كرده اند ....

و اینچنین است كه قرآن كریم در مورد مطلبی سخن نمی گوید مگر اینكه دیر یا زود صحت و درستی آن از طریق علم به اثبات می رسد .

بنابراین وقتی قرآن ازآن حالت سختی و تنگی  كه انسان را موقع صعود به آسمان آزار می دهد صحبت می كند ، از تصور محمد صلی الله علیه و آله و سلم سخنی به میان نمی آورد و این یك مثال خیالی نیست ؛ بلكه آن مثالی واقعی است كه تحقق آن امكان پذیر می باشد .... خداوند سبحان در این مورد می فرماید :

" پس كسی را كه خداوند بخواهد هدایت كند سینه اش را برای (پذیرش) اسلام می گشاید و كسی را كه بخواهد گمراه كند سینه اش را به شدت تنگ می كند و در سختی قرار می دهد ؛ گوئی اینكه می خواهد به آسمان بالا رود ؛ اینچنین خداوند پلیدی را بر كسانی كه ایمان نمی آورند قرار می دهد . ( سوره انعام یه 125 )

این روش ما را به سوی راهی جدید راهنمایی می كند ؛ یعنی تمام مثالهایی كه قرآن كریم می زند مثالهایی حقیقی هستند كه قابل انطباق با واقعیت می باشند . بنابراین قرآن دربهای جدیدی رابرای تحقیق و پژوهش به سوی ما می گشاید و تمام انچه كه در قرآن آمده است واقعی و قابل تحقق است ؛ به طور مثال خداوند سبحان می فرماید :

" پس وای بر آنها كه به خاطر قساوت قلبهایشان از یاد خدا (غافل هستند) ؛ آنها در گمراهی آشكاری هستند . (سوره زمر آیه22)

حال سؤال این است :

آیا سنگدلی و سرسختی قلب حقیقی است یا مجازی ؟

در جواب به طور قطع می گوییم كه آن سرسختی حقیقی است ؛ چراكه اگر مقایسه های دقیقی بر قلبهای افراد باایمان و قلبهای ملحدین به عمل آید خواهیم دید كه تفاوت آشكاری دارند ؛ زیراكه قلب مؤمن نرم و منعطف می باشد ؛ همانطوریكه خداوند تبارك و تعالی در آیه 23 سوره زمر می فرماید :

" پس( كسانی كه از خداوند می ترسند) اندام و قلبهایشان به سوی ذكر خدا نرم می شود .

و به این صورت صدها مثال دیگر ....

و در پایان :

به طور قطع ایده نردبان فضایی هنگامی كه تحقق یابد (ان شاء الله) این نوید را می دهد كه قرآن اولین كتابی است كه در مورد این پدیده علمی سخن به میان آورده است و جادارد اشاره كنیم كه شكل این نردبان باید پیچ در پیچ و غیر مستقیم باشد . 

زیرا كه خداوند متعال می فرماید ( یعرجون ) یعنی در خط منحنی و پیچ در پیچ صعود می كنند.( الله اعلم )

شكی نیست كه این معجزه قرآنی به حقانیت این كتاب عظیم گواهی می دهد و از خداوند می خواهیم كه علم سودمند را روزی ما قرار دهد وبا این قرآن بینا نماید كه همانا او بر هر كاری تواناست .

---------------------

عبد الدائم الكحیل

www.kaheel7.com/fa

 

منبع:

1.                 Stairway to heaven: building a real elevator to space using paper-thin, carbon nanotubes, http://www.allbusiness.com/north-america/canada/289947-1.html

2.                 http://arabic.cnn.com/2009/scitech/11/6/elevator.space/index.html

3.                 Lift could take passengers straight into space, http://www.telegraph.co.uk/science/science-news/3352257/Lift-could-take-passengers-straight-into-space.html

4.                 Stairway to heaven, http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/northamerica/usa/1499190/Stairway-to-heaven.html

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
 
 
 
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic