ریاضی و قرآن و علم و...
چهارشنبه 25 مرداد 1396 :: نویسنده : ولی صابری

سفری در فضا به دنبال حیات

 

آیا قرن 21 زمان مناسبی برای رویارویی مخلوقات فضایی با ما هست؟ باید آنچه را كه دانشمندان سعی دارند كشف كنند وآنچه را كه قرآن 14 قرن قبل تاكیدكرده است را موردمطالعه قرار دهیم

یك خبر جدید علمی

استرالیا قصد دارد در حیطه فعالیتهای هفته علوم ملی یك نامه به فضا بفرستد. شبكه استرالیایی ABC اعلام كرد كه این نامه را به سیاره "گلیس 581d"، شبیه ترین سیاره به سیاره ما. زمین می فرستد.

گفته می شود این سیاره درآوریل/نیسان2007 میلادی كشف شده است. حجم این سیاره 8برابر زمین است وحدود 20 سال نوری با ما فاصله دارد.

 طرح قضیه فرستادن این نامه فضایی بااستقبال بی نظیری روبرو شد. تا آن جا تعداد بازدید كنندگان از سایت  Hello From Earth "سلامی از سوی زمین" در دقایق اولیه راه اندازی به بیش از 26 هزار نفر رسید وباعث شد این سایت به علت حجم بالا بسته شود.

 

ااین تصویر كهكشان ماست كه بین صد ملیارد خورشید زندگی می كنیم این همه اش نیست. اینجا ماده تاریك موجود در فضاوآنجا غبار آُسمانی این طرف فضاهای خالی سیاه. ستارگان طارق (كوبنده)و... . دانشمندان تعداد سیاره های كهكشان ما را یك ملیاد سیاره تخمین می زنند. حال ای انسان بنگر كه در مقابل عظمت پروردگار تبارك وتعالی چقدر كوچك هستی!‌(فما غرّك بربك الكریم).

 ویلسون دی سیلفا. پژوهشگر وسخنگوی این طرح می گوید: باوجود این كه این نامه با سرعت نور یعنی 300هزار كیلومتر در ثانیه حركت خواهد كرد 20 سال طول خواهد كشید تا به مقصد برسد... یعنی این نامه سال 2029 به مقصد می رسد.

این پژوهشگر با اشاره به وجود فرصتی برای دریافت پاسخ نامه زمین اضافه كرد:این سیاره. سیاره آب نام دارد ... همه مشتاقیم كه بدانیم سرانجام پاسخ این نامه چه میشود. چرا كه این سیاره از بین 358 سیاره ایی كه تاكنون خارج از منظومه شمسی كشف شده اند اولین سیاره است كه در آن امكان حیات وجود دارد.

 

عزیزان! آیا می دانید كه ایالات متحده آمریكا بسیاری از اطلاعات مربوط به برنامه جستجوی حیات در هستی را مخفی می كند؟! شكی نیست كه آنها حقایق زیادی مربوط به این موضوع در دست دارند اما اجازه انتشار آن را ندارند. قطعا سعی وتلاش آنها در جستجوی حیات خارج از كره زمین واختصاص ملیادها دلار بیهوده نبوده و نتیجه بیشتر این پژوهشها كه بر وجود حیاتی كه ممكن است اولیه یا پیشرفته باشد. تاكید دارد. اینست كه این حیات خارج از كره زمین وجود دارد و آنها برای كشف آن با یكدیگر رقابت می كنند.

 

دانشمندان گونه های ناشناخته ایی از موجودات دریایی را كشف كرده اند كه در اعماق اقیانوس زندگی می كنند. عجیب این جاست كه این موجودات در نزدیكی محل هایی زندگی می كنند كه مملو از گدازه های مذاب است . جائیكه آب در آن به نقطه جوش میرسد و فشار به بالاترین اندازه می رسد. كه هر موجود عادی را نابود می كند! در نتیجه وجود حیات در امثال چنین شرایط دشوار وغیر منتظره ایی ما را به اندیشه وجود حیات در سیاره های دیگر راهنمایی می كند. هر چقدر شرایط طبیعی موجود در این سیاره ها سخت ودشوار باشد!

 

هیچ یك از دانشمندان انتظار نداشتكه یك نوع گونه حیات را در یكی از غارهای صخره های آتش فشانی كه ملیون ها سال قبل تشكیل شده اند. بیابند. جائی كه نه نور دارد. نه آب ونه هوا... . بلكه هیچ كس توقع نداشت كه موجوداتی در مثل چنین شرایطی وجود داشته باشند. ولیكن حقیقت این است كه دانشمندان گونه هایی پیچیده ایی از حیات را كشف كرده اند كه در داخل این صخره ها زندگی می كنند. بر این اساس چه چیز می تواند مانع وجود حیات در صخره های سیاره مریخ باشد؟

 

دانشمندان آثار ساده واولیه ایی از حیات را بر روی شهاب سنگ هایی كه از فضا می آیند وبه زمین برخورد می كنند. كشف كرده اند. وبعد از بررسی ها بسیار دریافتنه اند كه زندگی در منطقه خاصی از هستی متمركز نیست بلكه درتمام اجزای هستی پراكنده است.

یك نظریه جدید در مورد اصل حیات

دانشمندان علم فیزیك فلكی در یكی از نظریه های جدید خود می گویند كه ذرات بین اجرام آسمانی و اطراف آن شناورند. و در برخی موارد به یك توده آسمانی تبدیل می شوند و به تدریج با تاثیر بادهای خورشیدی حیات در آن راه یافته است تا بعد از آن به شكل ذرات غبار آسمانی بر روی زمین قرار گیرد. تیم تحقیقاتی بولندی از گروه متخصصان این امر طی یك تجربه آزمایشگاهی آشكار كردند كه ممكن است ذرات بیولوژیكی هنگامیكه غبار موجود در فضا با پرتو بزرگی از نور دارای انرژی عظیم بار می گیرد. تشكیل شوند. با این وجود دیگر دانشمندان در این نظریه كه احتمال می دهد كه حیات همان طور كه میدانیم از فضای خارجی راه یافته در فاصله های دور به زمین رسیده است. شك دارند.

 

همراه من در این كهكشان زیبا تامل كنید. بررسیها نشان می دهد كه این كهكشان بالغ بر 100ملیارد ستاره دارد! از میان این ستاره ها. ملیاردها ستاره شبیه خورشیدند وملیون ها ستاره وجود دارند كه اطراف آن ها سیاره هایی شبیه سیاره های منظومه شمسی می چرخند! حال اگر فرض كینم كه تنها یك ستاره در این كهكشان دارای حیات است. واگر حساب سرانگشتی از تعداد سیاره هایی كه قابلیت حیات دارند. داشته باشیم بیش از صد ملیارد سیاره خواهند شد. به این عدد دقت كیند. این رقم دانشمندان را مجبور می كند كه اعتراف كنند كه خارج از كره زمین حیات وحود دارد.

 

سازمان پژوهشهای فضائی آمریكا .ناسا. گفت جدیدترین بررسیها كشف كرده است كه در زیر سطح شكاف های غول آسای سیاره مریخ اقیانوس آبهای منجمد وجود دارد. كسانی كه از دستور العمل ناسا مطلع هستند می گویند كه این كشف ناسا را ملزم می سازد با یك كشتی مسكونی به همراه دانشمندان بر روی سطح مریخ بفرستد تا برای مدت 20 سال آنجا زندگی كنند.

 

وزن غبارموجود در هستی كه از سیاره ها وستاره های دور به زمین رسیده. حدود سه هزار تن در هر سال است. گروهی از دانشمندان دانشگاه یاجیلونیان هلند می گویند: برحسب دیگر نظریات احتمال اینكه صورتهای اولیه اصل حیات در فضای خارج شكل گرفته واز آنجا به صورت غبار به زمین رسیده باشد. بیشتر است تا اینكه با برخورد شهاب سنگ یا یك جرم غول پیكر دیگر به كره زمین رسیده باشد.

والان...

عزیزان ملاحظه می كنید كه دانشمندان برای كشف حیات خارج از این كره خاكی. بر یكدیگر پیشی می گیرند واكثر آنها نیز تاكید دارند كه حیات خارج از كره زمین وجود دارد.لذا در این باره بحث وجستجو می كنند به این امید كه با موجودات دیگر سیاره ها را گرد هم آورند.

ما اینجا نمی توانیم به سادگی از كنار این خبر بگذریم بدون ینكه به یاد بیاورم كه قرآن به وجود حیات خارج از كره زمین اشاره كرده است (فی السماء) واینكه قادر است همه مخلوقات را گرد هم آورد. كه می فرماید: (وَمِنْ آَیَاتِهِ خَلْقُ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ وَمَا بَثَّ فِیهِمَا مِنْ دَابَّةٍ وَهُوَ عَلَى جَمْعِهِمْ إِذَا یَشَاءُ قَدِیرٌ) [الشورى: 29]. در این آیه چند نكته وجود دارد:

1- نكته اول اینكه بر وجود مخلوقات خارج از زمین تاكید می كند. همراه من در این آیه دقت فرمائید: (وَمَا بَثَّ فِیهِمَا مِنْ دَابَّةٍ) یعنی در آسمان و زمین.

2-نكته دوم اینكه این آیه بر احتمال اجتماع این مخلوقات فضائی با ما تاكید دارد. دقت فرمائید: (وَهُوَ عَلَى جَمْعِهِمْ إِذَا یَشَاءُ قَدِیرٌ) یعنی خداوند قادر است همه مخلوقات خارج از سیاره مارا باما گرد هم آورد.

3- درآیه: (وَمَا بَثَّ) نكته مهمی وجود دارد. كلمه (بَثَّ) با بیانی دقیق انتشار حیات در آسمان ها وبین سیاره ها وكهكشان ها تعبیر می كند. با من به این تسلسل حوادث بنگرید:

در ابتدا (وَمِنْ آَیَاتِهِ خَلْقُ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ) این همان چیزی است كه دانشمندان به یقین برآن تاكید می كنند كه قبل از وجود حیات هستی وجود داشته است.

سپس (وَمَا بَثَّ فِیهِمَا مِنْ دَابَّةٍ) یعنی انتشار حیات در آسمان وزمین به شكل "البث" یعنی پراكندگی شروع شد یعنی فرستادن بذر حیات به سمت زمین وعوالم دیگر . واین دقیقا همان چیزی است كه جدید ترین بررسی های آن را بیان می كنند. اما عزیزان دوست دارم توجه شما را به وخامت این نظریه های غربی كه مغایر نظرات قرآن است جلب كنم همانند پیشرفت غیر واقعی و اتفاقی وگزینش طبیعی.... ما معتقدیم كه خداوند همان است كه بذر حیات را پاشید و او همان كسی است كه انسان را از جاك خلق كرد وهمان پروردگار عزوجل هر ذره از ذرات این هستی را آفرید.

حال سوال ما این است كه...

آیا این همان چیزی نیست كه دانشمندان امروز آن را می گویند و همجنان در جستجوی آن هستند؟ به راستی محمد(ص) این اطلاعات را كه امروزه دانشمندان تازه در جستجوی آن هستند. آن روز از كجا آورد؟ این نظریه را از كجا اقتباس كرده بود؟ نظریه ایی كه اكنون دانشمندان قرن21 آنرا مطرح می سازند؟ بی شك این تنها وحی صادق خداوندی است.

سوال دیگری كه از آن كسانی كه به رسالت پیامبر ما كه درود و سلام خواوند بر اوباد. شك دارند می پرسیم: چه كسی در قرن 7میلادی (زمان نزول قرآن) تصور می كرد كه حیات در فضای خارجی وجود داشته باشد؟ پیامبر اكرم را به خاطر سخن از مانند این موضوعات پیچیده هستی. در زمانی كه احدی به این امور توجه نداشت. چه خواندند؟.

به درستی كه خداوند متعال این قرآن را نزل كردو این حقایق هستی را در آن به ودیعه نهاد تا به عنوان دلیلی بر صدق رسالت اسلام در عصر ما باقی بماند... واین وعده الهی در این آیه استوار باقی بماند كه می فرماید: (سَنُرِیهِمْ آَیَاتِنَا فِی الْآَفَاقِ وَفِی أَنْفُسِهِمْ حَتَّى یَتَبَیَّنَ لَهُمْ أَنَّهُ الْحَقُّ أَوَلَمْ یَكْفِ بِرَبِّكَ أَنَّهُ عَلَى كُلِّ شَیْءٍ شَهِیدٌ) [فصلت: 53].

-----------

عبد الدائم الكحیل

www.kaheel7.com/fa

 

منبع: CNN - NASA - BBC

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic