ریاضی و قرآن و علم و...
جمعه 27 مرداد 1396 :: نویسنده : ولی صابری
[http://www.aparat.com/v/f2aCg]
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
پنجشنبه 26 مرداد 1396 :: نویسنده : ولی صابری
[http://www.aparat.com/v/milwV]
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
پنجشنبه 26 مرداد 1396 :: نویسنده : ولی صابری
http://www.telewebion.com/live/tv1نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
پنجشنبه 26 مرداد 1396 :: نویسنده : ولی صابری
[http://www.aparat.com/v/mOgzn]
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
چهارشنبه 25 مرداد 1396 :: نویسنده : ولی صابری

قسم به آسمان دارای چینها و راهها

 

در این آیه كریم، قرآن در مورد بافت فكی سخن می‌گوید. در قرن بیست و یكم

 

خداوند می فرماید: قسم به آسمان دارای چینها و راهها  (سوره الذاریات- آیه 7)

در این آیه كریم، قرآن در مورد بافت فكی سخن می‌گوید. در قرن بیست و یكم دانشمندان دست به ساخت بزرگترین نرم افزار الكترونیكی زدند كه بتواند تصویری كوچك از فلك را ترسیم كند و نتیجه حیرت‌آور این بود فلك به تارهای عنكبوتی شباهت دارد.

 

این بافت از بلیونها شاهراه به هم متصل، تشكیل شده است. دانشمندان می‌گویند كه این بافت از مهمترین كشفهای فلكی تاریخ می‌باشد و جالب اینجاست كه قرآن با كلمه راهها و چینها به این موضوع اشاره كرد.

پاك و منزه است خدایی كه این فلك را آفریده و در آن مورد فرموده:

(قسم به آسمان دارای چینها و راهها)

 ------------

قلم: عبد الدائم الكحیل

www.kaheel7.com/fa

منابع

[1] E Papantonopoulos, The Physics of the Early Universe, Springer,2005.

[2] Volker Springel, Professor Carlos Frenk, Professor Simon White, Millennium Simulation – the largest ever model of the Universe, University of Durham, 2005.

[3] Matts Roos, Introduction to Cosmology, John Wiley and Sons, 2003.

[4] Robert Sanders, "Dark matter" forms dense clumps in ghost universe, University of California, 05 November 2003.

[5] Michael Rowan-Robinson, Cosmology, Oxford University Press, 1996.

[6] Malcolm S. Longair, The Cosmic Century, Cambridge University Press, 2006.

[7] Klapdor-Kleingrothaus, Dark Matter in Astro- And Particle Physics, Springer, 2003.

 

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
چهارشنبه 25 مرداد 1396 :: نویسنده : ولی صابری

قرارگاه خورشید

 

و خورشید در جاى خود در حرکت است این یك اندازه خداى عزیز و دانا ست.....

در زمـان پیامبر اسلام محمد صلى الله علیه وسلم  و تا پیش از اختراع تـلـسـکـوپ کـسـی خورشـیدی و ماهی غیر ماه و خورشیدی که می بینیم را نمی شناخت.  از زمـان اختراع و بکارگیری تـلـسـکـوپ (هـزار جهار صد سال پس) تا کـنون (در منظومه شمسی) دهـها مجرات کشف شـده است ولكن قرآن كریم در این باره پیشتر از همه خبر داده بود.

خورشید ستاره‌ای است از ستارگان رشته اصلی که 5 میلیارد سال از عمرش می‌گذرد. در حدود 109 برابر قطرى زمین كه در فاصله 150 میلیون كیلومتر زمین واقع شده است این ستاره کروی شکل بوده و عمدتا از گازهای هیدروژن و هلوم تشکیل شده است. وسعت این ستاره 1.4 میلیون كیلومتر (870000 مایل) است. جرم این ستاره 7 برابر جرم یک ستاره معمولی بوده و همچنین 750 برابر جرم تمام سیاراتی است که به دورش می‌چرخند. و 9،99 منظومه شمسى را تشكیل مى دهد.

 كلمه( مُـسـتـقـر) به معنی: جای ثابت و مشخصی است که شئ یا فـرد در آن است ضمن اینکه به اینطرف و آنطرف نیز رفت و آمد می کند. خورشید همان قسم که آیه توصیف می کند در «مستقـر» خود در حرکت است.

(مستقـر) آن مـرکـز مـنـظـومـه شمسی است که جای ثابت و مشخص آن است. و حرکت آن از جمله حرکت آن در مداری در کهکشان راه شیری اسـت که با سرعـت 900000 کـیلومـتر در ساعت در آن در حرکت است و 225 میلیون سال طول می دهد تا آن را طی کند.

(بنابر عـلم نجوم: زمین مرکز جهان بود و خورشید و سیارات بدور آن می چرخیدند. این تئوری تا سال 1543  بقوت خود باقی بود. ولی قـرآن خورشید را در (مستقـر) خود (که مرکز منظومه شمسی باشد) در حرکت بیان کرده است).

تشبیه خـورشـیـد بـه چـراغ بـه ایـن مـعنی است که خورشید سوختی را می سـوزانـد و نـور و حرارت میدهـد. خـورشـیـد از عنصر هـیدروژن و هـلیوم تشکـیـل شده. به دلـیل دمای بسـیار زیاد درون آن، پیوسته بخشی از هـیدروژن می سوزد  و به هـلـیـوم تبدیل می شود و مقادیر زیادی نیز انرژی مانند حرارت و نور و تشعشعات آزاد می کند. و به این ترتیب بمثابه چراغ می ماند.

حرارت دور برده شده است و متغیر قرار داده شده. علاوه بر دور بردن حرارت خورشید نیز دلیلی برای عدم یکسانی حرارت قرار داده شده. حرارت (زمین) در چنگ خورشید است و بطور نامحسوسی بطرف آن کشیده می شود.

زمین در آغاز پیدایش و شکل گیری خود در نزدیکی خورشید بوده است. بعد دور برده شده و مداری تقریباً بیضی شکل برای آن در نظر گرفته شده تا به خورشید دور و نزدیک بشود و گرمای زمین متغیر باشد.

منظور از "چگونه" دور بردن حرارت در آیه نیز "تا کجا بردنِ آن" است. که منظور این است که زمین حساب شده از خورشید فاصله داده شده است. یعنی اگر مثلاً دورتر برده می شد آبهای کمتری از سطح زمین تبخیر می شد و یا اگر نزدیکتر از آنچه هست قرار داده می شد آبهای بیشتری تبخیر می شد، و وضعیت آب و هوائی زمین به گونه فعلی خود که بهترین وضع است نمی بود.

تصویرى كه مى بینیم تصویرى مجره درب التبانه است كه خورشید از همین مجموعه مى باشد، ودر این مجموعه یك ملیارد خورشید وجود دارد. منبع: www.nasa.qov 

 

نقاط سیاهی که روی خورشید نظر مى آید مناطقی هستند که سردتر از بقیه سطح خورشید هستند. از آنجا که خورشید به دور خود می چرخد (تقریباً هر 4 هفته یک دور به دور خود می چرخد)، گاهی آن نواحی از خورشید روبروی زمین قرار می گیرند و گاهی نیز نیستند. وقتی روبروی زمین هستند گرمای کمتری به طرف زمین می آید. و به این شکل خود خورشید نیز در عدم یکنواختی گرما نقش دارد.

چنانکه می بینیم فضا در اصل سیاه و تاریک است، هر چند نور و پرتو خورشید در فضا وجود دارد اما متجلی نیست، ولی آن بخشی از زمین که روبروی خورشید قرار دارد و روز نامیده می شود آن را متجلی می کند. که ارتفاع آن حدوداً 100 کیلومتر از جـو است. و با چرخش زمین و رفتن روز بجای شب، شب آن بخش متجلی پرتو خورشید را می پوشاند.

(وَقُلِ الْحَمْدُ لِلَّهِ سَیُرِیكُمْ آَیَاتِهِ فَتَعْرِفُونَهَا وَمَا رَبُّكَ بِغَافِلٍ عَمَّا تَعْمَلُونَ)[النمل: 93].

و بگو، "ستایش خدا را؛ او اثبات خود را به شما نشان خواهد داد، تا اینکه آنها را تشخیص دهید. پروردگار تو هرگز از آنچه مى کنى غافل نیست

ـــــــــــــ

عبد الدائم الكحیل

www.kaheel7.com/fa

  [1] www.wikipedia.org, solar apex

[2] Milky Way, www.wikipedia.org

[3] www.nasa.gov

[4] Michael Erlewine, Solar Motion (Apex of the Sun's Way), www.astrologysoftware.com, 1997.

[5] The Great Adventure Continues, www.nasa.gov, August 26, 2005

-----------------------------

1- Dale E. Gary, Astrophysics, www.arizona.edu

2- Priscilla C. Frisch, Local Interstellar Matter: The Apex Cloud, Astrophysical

Journal, 3 May 2003.

3- Sun, www.wikipedia.org

 

 

 

 نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
چهارشنبه 25 مرداد 1396 :: نویسنده : ولی صابری

سفری در فضا به دنبال حیات

 

آیا قرن 21 زمان مناسبی برای رویارویی مخلوقات فضایی با ما هست؟ باید آنچه را كه دانشمندان سعی دارند كشف كنند وآنچه را كه قرآن 14 قرن قبل تاكیدكرده است را موردمطالعه قرار دهیم

یك خبر جدید علمی

استرالیا قصد دارد در حیطه فعالیتهای هفته علوم ملی یك نامه به فضا بفرستد. شبكه استرالیایی ABC اعلام كرد كه این نامه را به سیاره "گلیس 581d"، شبیه ترین سیاره به سیاره ما. زمین می فرستد.

گفته می شود این سیاره درآوریل/نیسان2007 میلادی كشف شده است. حجم این سیاره 8برابر زمین است وحدود 20 سال نوری با ما فاصله دارد.

 طرح قضیه فرستادن این نامه فضایی بااستقبال بی نظیری روبرو شد. تا آن جا تعداد بازدید كنندگان از سایت  Hello From Earth "سلامی از سوی زمین" در دقایق اولیه راه اندازی به بیش از 26 هزار نفر رسید وباعث شد این سایت به علت حجم بالا بسته شود.

 

ااین تصویر كهكشان ماست كه بین صد ملیارد خورشید زندگی می كنیم این همه اش نیست. اینجا ماده تاریك موجود در فضاوآنجا غبار آُسمانی این طرف فضاهای خالی سیاه. ستارگان طارق (كوبنده)و... . دانشمندان تعداد سیاره های كهكشان ما را یك ملیاد سیاره تخمین می زنند. حال ای انسان بنگر كه در مقابل عظمت پروردگار تبارك وتعالی چقدر كوچك هستی!‌(فما غرّك بربك الكریم).

 ویلسون دی سیلفا. پژوهشگر وسخنگوی این طرح می گوید: باوجود این كه این نامه با سرعت نور یعنی 300هزار كیلومتر در ثانیه حركت خواهد كرد 20 سال طول خواهد كشید تا به مقصد برسد... یعنی این نامه سال 2029 به مقصد می رسد.

این پژوهشگر با اشاره به وجود فرصتی برای دریافت پاسخ نامه زمین اضافه كرد:این سیاره. سیاره آب نام دارد ... همه مشتاقیم كه بدانیم سرانجام پاسخ این نامه چه میشود. چرا كه این سیاره از بین 358 سیاره ایی كه تاكنون خارج از منظومه شمسی كشف شده اند اولین سیاره است كه در آن امكان حیات وجود دارد.

 

عزیزان! آیا می دانید كه ایالات متحده آمریكا بسیاری از اطلاعات مربوط به برنامه جستجوی حیات در هستی را مخفی می كند؟! شكی نیست كه آنها حقایق زیادی مربوط به این موضوع در دست دارند اما اجازه انتشار آن را ندارند. قطعا سعی وتلاش آنها در جستجوی حیات خارج از كره زمین واختصاص ملیادها دلار بیهوده نبوده و نتیجه بیشتر این پژوهشها كه بر وجود حیاتی كه ممكن است اولیه یا پیشرفته باشد. تاكید دارد. اینست كه این حیات خارج از كره زمین وجود دارد و آنها برای كشف آن با یكدیگر رقابت می كنند.

 

دانشمندان گونه های ناشناخته ایی از موجودات دریایی را كشف كرده اند كه در اعماق اقیانوس زندگی می كنند. عجیب این جاست كه این موجودات در نزدیكی محل هایی زندگی می كنند كه مملو از گدازه های مذاب است . جائیكه آب در آن به نقطه جوش میرسد و فشار به بالاترین اندازه می رسد. كه هر موجود عادی را نابود می كند! در نتیجه وجود حیات در امثال چنین شرایط دشوار وغیر منتظره ایی ما را به اندیشه وجود حیات در سیاره های دیگر راهنمایی می كند. هر چقدر شرایط طبیعی موجود در این سیاره ها سخت ودشوار باشد!

 

هیچ یك از دانشمندان انتظار نداشتكه یك نوع گونه حیات را در یكی از غارهای صخره های آتش فشانی كه ملیون ها سال قبل تشكیل شده اند. بیابند. جائی كه نه نور دارد. نه آب ونه هوا... . بلكه هیچ كس توقع نداشت كه موجوداتی در مثل چنین شرایطی وجود داشته باشند. ولیكن حقیقت این است كه دانشمندان گونه هایی پیچیده ایی از حیات را كشف كرده اند كه در داخل این صخره ها زندگی می كنند. بر این اساس چه چیز می تواند مانع وجود حیات در صخره های سیاره مریخ باشد؟

 

دانشمندان آثار ساده واولیه ایی از حیات را بر روی شهاب سنگ هایی كه از فضا می آیند وبه زمین برخورد می كنند. كشف كرده اند. وبعد از بررسی ها بسیار دریافتنه اند كه زندگی در منطقه خاصی از هستی متمركز نیست بلكه درتمام اجزای هستی پراكنده است.

یك نظریه جدید در مورد اصل حیات

دانشمندان علم فیزیك فلكی در یكی از نظریه های جدید خود می گویند كه ذرات بین اجرام آسمانی و اطراف آن شناورند. و در برخی موارد به یك توده آسمانی تبدیل می شوند و به تدریج با تاثیر بادهای خورشیدی حیات در آن راه یافته است تا بعد از آن به شكل ذرات غبار آسمانی بر روی زمین قرار گیرد. تیم تحقیقاتی بولندی از گروه متخصصان این امر طی یك تجربه آزمایشگاهی آشكار كردند كه ممكن است ذرات بیولوژیكی هنگامیكه غبار موجود در فضا با پرتو بزرگی از نور دارای انرژی عظیم بار می گیرد. تشكیل شوند. با این وجود دیگر دانشمندان در این نظریه كه احتمال می دهد كه حیات همان طور كه میدانیم از فضای خارجی راه یافته در فاصله های دور به زمین رسیده است. شك دارند.

 

همراه من در این كهكشان زیبا تامل كنید. بررسیها نشان می دهد كه این كهكشان بالغ بر 100ملیارد ستاره دارد! از میان این ستاره ها. ملیاردها ستاره شبیه خورشیدند وملیون ها ستاره وجود دارند كه اطراف آن ها سیاره هایی شبیه سیاره های منظومه شمسی می چرخند! حال اگر فرض كینم كه تنها یك ستاره در این كهكشان دارای حیات است. واگر حساب سرانگشتی از تعداد سیاره هایی كه قابلیت حیات دارند. داشته باشیم بیش از صد ملیارد سیاره خواهند شد. به این عدد دقت كیند. این رقم دانشمندان را مجبور می كند كه اعتراف كنند كه خارج از كره زمین حیات وحود دارد.

 

سازمان پژوهشهای فضائی آمریكا .ناسا. گفت جدیدترین بررسیها كشف كرده است كه در زیر سطح شكاف های غول آسای سیاره مریخ اقیانوس آبهای منجمد وجود دارد. كسانی كه از دستور العمل ناسا مطلع هستند می گویند كه این كشف ناسا را ملزم می سازد با یك كشتی مسكونی به همراه دانشمندان بر روی سطح مریخ بفرستد تا برای مدت 20 سال آنجا زندگی كنند.

 

وزن غبارموجود در هستی كه از سیاره ها وستاره های دور به زمین رسیده. حدود سه هزار تن در هر سال است. گروهی از دانشمندان دانشگاه یاجیلونیان هلند می گویند: برحسب دیگر نظریات احتمال اینكه صورتهای اولیه اصل حیات در فضای خارج شكل گرفته واز آنجا به صورت غبار به زمین رسیده باشد. بیشتر است تا اینكه با برخورد شهاب سنگ یا یك جرم غول پیكر دیگر به كره زمین رسیده باشد.

والان...

عزیزان ملاحظه می كنید كه دانشمندان برای كشف حیات خارج از این كره خاكی. بر یكدیگر پیشی می گیرند واكثر آنها نیز تاكید دارند كه حیات خارج از كره زمین وجود دارد.لذا در این باره بحث وجستجو می كنند به این امید كه با موجودات دیگر سیاره ها را گرد هم آورند.

ما اینجا نمی توانیم به سادگی از كنار این خبر بگذریم بدون ینكه به یاد بیاورم كه قرآن به وجود حیات خارج از كره زمین اشاره كرده است (فی السماء) واینكه قادر است همه مخلوقات را گرد هم آورد. كه می فرماید: (وَمِنْ آَیَاتِهِ خَلْقُ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ وَمَا بَثَّ فِیهِمَا مِنْ دَابَّةٍ وَهُوَ عَلَى جَمْعِهِمْ إِذَا یَشَاءُ قَدِیرٌ) [الشورى: 29]. در این آیه چند نكته وجود دارد:

1- نكته اول اینكه بر وجود مخلوقات خارج از زمین تاكید می كند. همراه من در این آیه دقت فرمائید: (وَمَا بَثَّ فِیهِمَا مِنْ دَابَّةٍ) یعنی در آسمان و زمین.

2-نكته دوم اینكه این آیه بر احتمال اجتماع این مخلوقات فضائی با ما تاكید دارد. دقت فرمائید: (وَهُوَ عَلَى جَمْعِهِمْ إِذَا یَشَاءُ قَدِیرٌ) یعنی خداوند قادر است همه مخلوقات خارج از سیاره مارا باما گرد هم آورد.

3- درآیه: (وَمَا بَثَّ) نكته مهمی وجود دارد. كلمه (بَثَّ) با بیانی دقیق انتشار حیات در آسمان ها وبین سیاره ها وكهكشان ها تعبیر می كند. با من به این تسلسل حوادث بنگرید:

در ابتدا (وَمِنْ آَیَاتِهِ خَلْقُ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ) این همان چیزی است كه دانشمندان به یقین برآن تاكید می كنند كه قبل از وجود حیات هستی وجود داشته است.

سپس (وَمَا بَثَّ فِیهِمَا مِنْ دَابَّةٍ) یعنی انتشار حیات در آسمان وزمین به شكل "البث" یعنی پراكندگی شروع شد یعنی فرستادن بذر حیات به سمت زمین وعوالم دیگر . واین دقیقا همان چیزی است كه جدید ترین بررسی های آن را بیان می كنند. اما عزیزان دوست دارم توجه شما را به وخامت این نظریه های غربی كه مغایر نظرات قرآن است جلب كنم همانند پیشرفت غیر واقعی و اتفاقی وگزینش طبیعی.... ما معتقدیم كه خداوند همان است كه بذر حیات را پاشید و او همان كسی است كه انسان را از جاك خلق كرد وهمان پروردگار عزوجل هر ذره از ذرات این هستی را آفرید.

حال سوال ما این است كه...

آیا این همان چیزی نیست كه دانشمندان امروز آن را می گویند و همجنان در جستجوی آن هستند؟ به راستی محمد(ص) این اطلاعات را كه امروزه دانشمندان تازه در جستجوی آن هستند. آن روز از كجا آورد؟ این نظریه را از كجا اقتباس كرده بود؟ نظریه ایی كه اكنون دانشمندان قرن21 آنرا مطرح می سازند؟ بی شك این تنها وحی صادق خداوندی است.

سوال دیگری كه از آن كسانی كه به رسالت پیامبر ما كه درود و سلام خواوند بر اوباد. شك دارند می پرسیم: چه كسی در قرن 7میلادی (زمان نزول قرآن) تصور می كرد كه حیات در فضای خارجی وجود داشته باشد؟ پیامبر اكرم را به خاطر سخن از مانند این موضوعات پیچیده هستی. در زمانی كه احدی به این امور توجه نداشت. چه خواندند؟.

به درستی كه خداوند متعال این قرآن را نزل كردو این حقایق هستی را در آن به ودیعه نهاد تا به عنوان دلیلی بر صدق رسالت اسلام در عصر ما باقی بماند... واین وعده الهی در این آیه استوار باقی بماند كه می فرماید: (سَنُرِیهِمْ آَیَاتِنَا فِی الْآَفَاقِ وَفِی أَنْفُسِهِمْ حَتَّى یَتَبَیَّنَ لَهُمْ أَنَّهُ الْحَقُّ أَوَلَمْ یَكْفِ بِرَبِّكَ أَنَّهُ عَلَى كُلِّ شَیْءٍ شَهِیدٌ) [فصلت: 53].

-----------

عبد الدائم الكحیل

www.kaheel7.com/fa

 

منبع: CNN - NASA - BBC

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

تصاویری جالب که دقت کلمات قرآنی را ثابت می کند: روز خورشید را نمایان می سازد

 

چطور می توان تصور کرد که روز خورشید را نمایان می سازد؟ از بین این تصاویر می توانیم این را ببینیم و دلیل آن وجود یک لایه از روز در جو می باشد.....

در زمان نازل شدن قرآن کسی از وجود این لایه خبری نداشت، این لایه نازک که زمین را دربرگرفته و توسط آن می توان آسمان را آبی و خورشید را درخشانتر و روشنی روز را ببینیم. (این لایه که جزئی از جو زمین را احاطه کرده است) هنگامی که خورشید طلوع می کند این لایه از روز، خورشید را به ما واضح تر و نمایان تر نشان می دهد. این همان خورشیدی است که در بیرون از کره زمین تاریکی از طرف آن را دربرگرفته است.

ولی اگر ما بر کره ماه بایستیم، چه چیزی را خواهیم دید؟

هنگامی که خورشید طلوع می کند، حتی اگر زمان در وسط روز باشد  آن را به صورت یک ستاره کوچک می بینیم چرا که آن لایه نازک احاطه شده در جو زمین، در کره ماه وجود ندارد و به همین دلیل نمی توانیم خورشید را همان طور که در زمین می بینیم در کره ماه یا سایر کوکبهای دیگر بنگریم.

ولی وقتی که به جو زمین نزدیک می شویم آن لایه را می بینیم که با طلوع خورشید ظاهر می شود. هر چه خورشید بالاتر بیاید، این لایه، خورشید را نمایان تر و واضح تر و روشن تر نشان می دهد و علت آن وجود ذراتی معلق در جو زمین می باشد که اشعه خورشید را منعکس کرده و باعث می شود که ما خورشید را به این زیبایی که هست ببینیم.

در خاتمه بیایید با هم به این موضوع که چطور یک لایه رقیق و نازک از روز باعث هویدا شدن خورشید می شود.

خداوند در مورد این پدیده سوگند خورده و فرموده:

"سوگند به خورشید و روشنایی آن"

" و به ماه که از پی آن برآید"

" و قسم به روز چون آن را هویدا سازد"

" و به شب وقتی که آن را می پوشاند"

(سوره شمس آیات 1 تا 4)

 ---------------------

عبد الدائم الكحیل

www.kaheel7.com/fa

 

منبع : NASA

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
چهارشنبه 25 مرداد 1396 :: نویسنده : ولی صابری

جایگاه ستارگان

 

"آیا كسانی كه كافر شدند ندیدند كه آسمان و زمین بسته بودند پس آنها را بازگشادیم"....

دانشمندان می‌گویند جایگاه ستارگان از میلیونها سال به همان حالت باقی مانده است اما جایگاه حقیقی را ما نمی‌توانیم درك كنیم برای اینكه نور پردازش شده از این ستاره‌ها به میلیونها سال وقت نیاز دارد تا به ما برسد همانا تنها خداوند است كه جایگاه واقعی ستارگان را می‌داند. 

به همین دلیل به آنها سوگند یاد كرده می‌‌فرماید:

"پس سوگند به جایگاه ستارگان"

(سوره الواقعه- آیه 75)

 

چه كسی پیامبر را از این حقیقت آسمانی آگاه ساخت؟!

آسمان دارای راهها

 

اخیرا به این نتیجه رسیدند كه آسمان از راههایی تشكیل شده است.

خداوند می‌فرماید:

"و سوگند به آسمان دارای راهها"

(سوره الذاریات  آیه 7)

در این آیه، قرآن در مورد راههای آسمانی سخن می‌گوید (الحبك)، در قرن بیست و یكم دانشمندان به یك عملیات كامپیوتری دست زدند كه در آن تصویری كوچك از آسمان را ساختند ونتیجه شگفت‌انگیز بود كه آسمان به تارهای عنكبوتی شباهت دارد!

پاك و منزه باد پروردگار را كه این بافت را آفریده است.

دود آسمانی

 

دانشمندان خبرگزاری ناسا ثابت كردند كه آسمان از غباری دود مانند تشكیل شده است! آنها كمی از این غبار را تهیه و آزمایش كردند و به این نتیجه رسیدند كه این غبار نوعی دود است كه به آغاز خلقت آسمان برمی‌گردد و به همین دلیل آن را دود یا smoke نامیدند و جالب اینجاست كه 14 قرن پیش، قرآن درباره این موضوع فرموده:

"پس به آسمان پرداخت و آن دودی بود"

(سوره فصلت  آیه 11)

پاك و منزه باد پروردگار را.

باز شدن آسمان

 

بعد از تحقیقات زیاد، دانشمندان ثابت كردند كه آسمان از یك مجموعه تشكیل می‌شده كه بعدها منفجر شده و به چند بخش شامل راهها و ستاره‌ها و كواكب تقسیم می‌شود.

قرآن این موضوع را برای ما توضیح داده می‌فرماید:

"آیا كسانی كه كافر شدند ندیدند كه آسمان و زمین بسته بودند پس آنها را بازگشادیم"

(سوره انبیاء  آیه 30)

و جالب اینكه دانشمندان آسمان را شبیه راههایی یافتند و این كاملا با كلمه (رتقا) هماهنگ می باشد.

پاك و منزه باد پروردگار را.

---------------------

به قلم: عبد الدائم الكحیل

www.kaheel7.com/fa

 

منبع: NASA

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
چهارشنبه 25 مرداد 1396 :: نویسنده : ولی صابری

اشارات علمی قرآن به ده پدیده نجومی

شاید شما هم مثل من تعجب کنید اگر بدانید ده حقیقت علمی مهمی که در قرن اخیر کشف شده است, قرآن 1400سال پیش از آن پرده برداشته است ....

....


ویژگی منحصر به فرد دوران ما این است که به عصر فضا نامگذاری شده است زیرا انسان توانسته است بسیاری از حقایق خیره کننده جهان خلقت را کشف کند و نوع نگاه ما را به جهان پیرامون خود تغییر دهد. عجیب آنکه که می بینیم این حقایق به طور واضح در کتابی که قبل از 1400سال پیش نازل شده است, بیان شده است. آن هم در دورانی که علم نجوم چیزی جز طالع بینی,فریب, خرافه و افسانه نبود.

خداوند بزرگ این حقایق علمی را در کتابش نهاده است تا راهنمای کسانی باشد که در حقانیت آن تردید دارند تا به واسطه آن نور حق و عظمت رسالت اسلام را دریابند... از مهمترین این حقایق علمی عبارتند از:

 

 

1- چگونگی آغاز جهان خلقت

 از مهمترین اکتشافات دانشنمدان در قرن بیستم بی اعتبار ساختن اندیشه ازلی و ابدی بودن جهان است؛ آنان با دلایل متقن علمی ثابت کرده اند که آفرینش جهان با یک انفجار مهیب آغاز شده است که از آن به "انفجار بزرگ" یاد می کنند. تحقیقات همچنان درباره جزئیات این انفجار ادامه دارد. آنان می گویند: جهان هستی در ابتدا یک توده واحد بوده که منفجر شده و طی میلیون ها سال به شکل کنونی خود درآمده است.

برخی دانشمندان ترجیح می دهند که در بیان این پدیده به جای کلمه" انفجار هستی" از اصطلاحات دقیق تری چون "انفصال" استفاده کنند. در هر حال آنچه که مهم است این است که آنها با جعل این اصطلاحات در صدد بیان این واقعیت اند که جهان هستی در ابتدا یک توده واحد به هم پیوسته بوده (کانتا رتقا) سپس اجزای آن از یکدیگر انفصال یافته است(انفتقت) و بعد از آن ستارگان و کهکشانها و زمین و ... به وجود آمده است.

 

 

 

قرآن در بیان پدیده آغاز آفرینش با شیوه ای کاملا دقیق از دانشنمدان غربی پیشی گرفته است.

  قرآن 1400 سال پیش در بیان این حقیقت دانشنمدان غرب پیشی گرفته است و دقیقا همان چیزی را می گوید که دانشمندان به آن دست یافته اند. به این آیه توجه کنید:

(أَوَلَمْ یَرَ الَّذِینَ كَفَرُوا أَنَّ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضَ كَانَتَا رَتْقًا فَفَتَقْنَاهُمَا) [الأنبیاء: 30].

ترجمه: آیا كافران نداستند كه آسمانها و زمین به هم پیوسته بودند، و ما آنها را از یكدیگر جدا كردیم.

اینجاست که این سوال متوجه کسانی می شود که حقانیت قرآن را منکرند: در زمان نزول قرآن چه کسی می دانست که جهان در ابتدا یک توده واحد به هم پیوسته بوده(رتقا) سپس از یکدیگر جدا شده (انتفتقت) و آنگاه جهانی کنونی به وجود آمده است. آیا او کسی جز خدای بلندمرتبه است؟

 

2- انبساط جهان

 شاید بتوان"نظریه انبساط جهان" را مهمترین کشف نجومی قرن بیستم دانست, بر طبق این نظریه کهکشانها با سرعت فوق العاده ای در حال حرکت و فاصله گرفتن از یکدیگرند که در نتیجه آن, جهان هستی به طور مداوم در حال گسترش و انبساط است.

 

 

جهان هستی با سرعت زیادی در حال انبساط است اما ما آن را احساس نمی کنیم. دانشنمدان با استفاده از ابزار آلات پیشرفته توانسته اند سرعت آن را اندازه بگیرند. این حقیقتی است که در زمان نزول قرآن هیچ کسی اطلاعی از آن نداشت.

این دستاورد علمی دانشنمدان بعد از تحقیقات بسیار و صرف هزینه های زیاد و در مدت زمان طولانی به دست آمده است. عجیب آن که قرآن قبل از 1400سال پیش در آیه زیر خبر از گسترش جهان داده است.

وَالسَّمَاءَ بَنَیْنَاهَا بِأَیْدٍ وَإِنَّا لَمُوسِعُونَ)[الذاریات: 47]

ترجمه: ما آسمان را با قدرت بنا کردیم و گستراننده آن هستیم.

 

 

 3- چگونگی پایان جهان

نظریات متفاوتی درباره پایان جهان ارائه شده است اما نقطه اشتراک همه آن ها این است که جهان روزی به پایان خواهد رسید, بنابراین ممکن نیست انبساط جهان هستی تا ابد ادامه داشته باشد زیرا طبق قانون بقای انرژی, میزان ماده و انرژی همیشه ثابت است در نتیجه, گسترش جهان هستی متوقف خواهد شد و همان گونه که گسترش یافته بود شروع به بازگشت و جمع شدن خواهد کرد.

 

 

نظر کنونی دانشمندان این است که شکل جهان تقریبا به صورت یک ورقه مسطح است که اندکی انحنا دارد.

عجیب آنکه قرآن در آیه زیر به چگونگی پایان جهان و شکل جهان هستی که مانند یک ورقه منحنی است, اشاره کرده.

(یَوْمَ نَطْوِی السَّمَاءَ كَطَیِّ السِّجِلِّ لِلْكُتُبِ كَمَا بَدَأْنَا أَوَّلَ خَلْقٍ نُعِیدُهُ وَعْدًا عَلَیْنَا إِنَّا كُنَّا فَاعِلِینَ) [الأنبیاء: 104]

ترجمه: روزى كه آسمان را همچون طومار نوشته‏ها درهم مى‏پیچیم و همان گونه كه آفرینش را آغاز كردیم، آن را باز مى‏گردانیم، این وعده‏اى است بر عهده‏ى ما و ما حتماً انجام دهنده ى وعده‏هاى خود هستیم

(اگر دقت شود می یابیم که ورقه های طوماری که غالبا در گذشته ها استفاده می شده ورقه ای مسطح است که به علت تا شدن اندکی انحنا پیدا می کند.)

 

4- سیاهچاله های فضایی

 سیاهچاله های فضایی پدیده های عظیمی اند که تحقیق درباره وجود آنها تا بیش از نیم قرن ذهن دانشنمدان را به خود مشغول داشت تا اینکه سرانجام به وجود آنها اذعان کردند. دانشمندان می گویند: هنگامی که ستارگان بزرگتر می شوند ( سوخت هسته ای خود را به طور کامل تمام می کنند و در نیتجه نیروی گرانش موجود در آن بر ستاره غلبه کرده  و باعث فرو ریزش آن به داخل و) تشکیل سیاه چاله می شود. هیچ چیزی نمی تواند از میدان جاذبه چنین ناحیه ای خارج شود ، حتی یك دسته پرتو نور و به همین علت است که سیاهچاله ها قابل رؤیت نیستند.

  دانشمندان سیاهچاله ها را دارای سه ویژگی اساسی می دانند:1- غیر قابل رؤیت اند 2- حرکت می کنند 3- جذب کننده ی سایر اجرام آسمانی اند. عجیب آنکه قرآن همین اوصاف را در این آیه ذکر می کند.

(فَلَا أُقْسِمُ بِالْخُنَّسِ * الْجَوَارِ الْكُنَّسِ) [التكویر: 14-15].

ترجمه:  سوگند به (ستارگان) پنهان که در حال حرکت و جذب کننده اند.

الخنّس یعنی آنچه که پنهان میشود و دیده نمیشود, الجوار یعنی آنچه که با سرعت زیادی در حال حرکت است و الکنّس یعنی چیزی که جذب میکند (و صفحه آسمان را جاروب میکند). و این همان چیزی است که دانشنمدان درباره سیاهچاله ها به آن معترفند.

(مترجم: کُنّس جمع کانس است و کانس در زبان عربی چیزی است که جاروب می کند. وقتی در زبان عربی گویند: کنس البیت یعنی خانه را جاروب کرد در واقع سیاهچاله ها به علت قدرت جاذبه فوق العاده ای که دارند بسیاری از اجرام آسمانی را به سمت خود جذب می کنند و گویا فضای اطراف را جاروب می کنند!)

 

 

قرآن زمانی از سیاهچاله ها سخن به میان آورده است که احدی روی کره زمین هیچ تصوری از آن نداشته است.

 

5- تپ اخترها (ستاره های تپنده)

تپ اخترها از جنجالی ترین اکتشافات قرن بیستم محسوب میشوند, تپ اخترها به ستاره هایی اطلاق می شود که از آنها صدایی شبیه صدای چکش صادر می شود. به همین خاطر دانشمندان آن ها را چکشهای غول پیکر نامیده اند. آن ها بعد از تحقیقات فراوان به این نتیجه رسیده اند که این ستاره ها از خود امواج بسیار قوی و نفوذ کننده ای صادر می کنند که توانایی نفوذ از همه چیز را داراست؛ در یک نتیجه کلی می توان گفت که آنها "کوبنده" و "نافذ اند".

 

 

تپ اخترها یکی از حیرت آورترین پدیده های نجومی برای دانشنمدان اند.

 

قرآن با عباراتی رسا این حقیقت را بیان کرده است. آنجا که به این نوع ستاره ها سوگند یاد کرده و فرموده: (وَالسَّمَاءِ وَالطَّارِقِ * وَمَا أَدْرَاكَ مَا الطَّارِقُ * النَّجْمُ الثَّاقِبُ) [الطارق: 1-3].

ترجمه: سوگند به آسمان و(ستاره)كوبنده (ا) و تو چه مى‏دانى ستاره كوبنده چیست (2)همان ستاره نافذ(3).

به راستی که این آیات گواه صدق خدای سبحان در قرآن است.

 

6- ساختار بافتگونه کیهان (بافت کیهانی)

در قرن بیست و یکم دانشمندان سه کشور آمریکا, آلمان و انگلیس بزرگترین محاسبات کامپیوتری را به واسطه ابررایانه ها به منظور دستیبابی به شکل جهان هستی انجام دادند تا اینکه سوپرکامپیوتر, نمایی کوچک از ساختار جهان هستی ارائه داد.

 

 جالب اینکه شکل ارائه شده مانند یک بافت بود, بر طبق این شکل دانشنمدان به این نتیجه رسیدند که کهکشانها مانند رشته های محکم یک بافت قرار گرفته اند؛ رشته هایی که مسافت هر یک از آنها به میلیونها سال نوری می رسد. نتیجه کلی دانشمندان این است که کیهان با کهکشانها بافته شده است.

 

 

 

این جهان خلقتی است که در آن زندگی می کنیم... در این تصویر رشته هایی را مشاهده می کنید که یک بافت محکم کیهانی را تشکیل می دهند. مسافت هریک از این رشته ها به میلیون ها سال نوری می رسد.

عجیب اینکه قرآن در آیه زیر به طرز حیرت آوری از این بافت کیهانی سخن گفته است.

(وَالسَّمَاءِ ذَاتِ الْحُبُكِ) [الذاریات: 7]

ترجمه: سوگند به آسمان دارای رشته بافتهای محکم.

به راستی که اگر پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله و سلم) فرستاده خدا نیست چگونه به این حقیقت علمی دست یافته است؟

 

7- وجود حیات در فضا

بعد از کشف آثار ابتدایی ترین انواع حیات بر روی یکی از شهاب سنگهایی که از فضا به زمین فرود آمده بود سفرهای فضایی دانشنمدان به منظور کشف موجودات فضایی شروع شد. آنها بعد از مدتی کشف کردند که بر روی مریخ و سیارات دیگر مقادیری از آب وجود دارد و سرانجام نتیجه کلی آنها این بود که حیات در همه جا وجود دارد.

 

 

 

تقریبا می توان گفت که دانشمندان نجوم اتفاق نظر دارند که حیات در سیارات دیگر هم وجود دارد.

این حقیقت در قرن بیست و یکم کشف شد ولی قرآن در قرن هفتم میلادی در آیه زیر از آن خبر داده است.

(وَمِنْ آَیَاتِهِ خَلْقُ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ وَمَا بَثَّ فِیهِمَا مِنْ دَابَّةٍ وَهُوَ عَلَى جَمْعِهِمْ إِذَا یَشَاءُ قَدِیرٌ)[الشورى: 29]

ترجمه: و از آیات اوست آفرینش آسمانها و زمین و آنچه از جنبندگان در آنها منتشر نموده و او هر گاه بخواهد بر جمع آنها تواناست‏.

 

8- ساختمان کیهانی

تا مدتها دانشنمدان گمان می کردند که حجم زیادی از کیهان را فضاهای خالی پر کرده است اما به تازگی کشف کرده اند که کیهان یک بنا و ساختمان محکم است و از آن با عنوان"ساختمان کیهانی" یاد می کنند. در سایه اکتشافات جدید دیگر کلمه "فضا: مکان خالی" معنایی ندارد چرا که کهکشانها, به منزله بلوکهای ساختمان کیهان به شمار می روند که بین آنها را ماده و انرژی تاریک پر کرده است.

 

 

 

 

کهکشانها مانند بلوکهای ساختمان کیهانی اند و ماده تاریک فضای هستی را پر کرده است.

 

عجیب اینکه در قرآن به هیچ وجه کلمه "فضا" به کار برده نشده است بلکه از آسمان با کلمه"بناء: ساختمان" یاد شده است. به عنوان مثال به این آیه توجه کنید: (الَّذِی جَعَلَ لَكُمُ الْأَرْضَ فِرَاشًا وَالسَّمَاءَ بِنَاءً) [البقرة: 22]

ترجمه: آن (خداوندى) كه زمین را براى شما فرشى (گسترده) و آسمان را بنایى (افراشته) قرار داد.

در آیه دیگر هم دقیقا به همین حقیقت اشاره شده است.  (وَالسَّمَاءِ وَمَا بَنَاهَا) [الشمس: 5]

ترجمه: و قسم به آسمان و كسى كه آسمان را بنا كرده‏.

همه این آیات نشان می دهد که قرآن از جهت علمی بسیار دقیق است و همین دلیلی است بر حقانیت این کتاب.

 

9- دودهای کیهانی

تا مدتها دانشنمدان گمان می کردند که در کیهان, غبارهای فضایی وجود دارد ولی به تازگی کشف کرده اند آنچه که گمان می کردند غبار است "دودهای کیهانی"اند که شبیه همان دودی است که می شناسیم. در فضای کیهان مقادیر بسیار زیادی از این دودها که ناشی شده از انفجارات ابتدای خلقت است وجود دارد.

آزمایشات نشان می دهد که ذرات این دودها شباهتی به ذرات غبار ندارد. تشکیل این دودها به میلیاردها سال قبل در آغاز آفرینش جهان بر می گردد.

 

  

در این تصویر نمونه ای از دودهای کیهانی را مشاهده می کنید که تا سالها دانشنمدان گمان می کردند غبار کیهانی است.

 

 جالب اینکه قرآن درباره ابتدای آفرینش کیهان چنین می گوید: (ثُمَّ اسْتَوَى إِلَى السَّمَاءِ وَهِیَ دُخَانٌ) [فصلت/11]

ترجمه: سپس به آفرینش آسمان پرداخت در حالی که به شکل دود بود.

اینجاست که از کسانی که در حقانیت قرآن تردید دارند می پرسیم: حضرت محمد(صلی الله علیه و آله) از کجا این علوم را قبل از هزار و چهارصد سال پیش آورده است؟

 

         

10- ماده تاریک

 در حال حاضر نوعی رقابت میان دانشمندان علم نجوم درباره ماهیت ماده تاریک وجود دارد. یافته های علمی بیانگر این است که ماده تاریک ماده ای است که درصد بسیار زیادی از فضای هستی را پر کرده است و کهکشانها و ستارگان لابه لای این ماده تاریک قرار گرفته اند. ماده تاریک بسیار قوی است و بر روی چگونگی توزیع ماده مرئی در جهان هستی تاثیر مستقیم دارد.

 

 

 ماده تاریک بسیار قوی است و به همراه انرژی تاریک بیش از 96% هستی را تشکیل می دهد.

 

ماده تاریک در قرآن به طرز دقیقی وصف شده است, قرآن نام این ماده را "السماء: آسمان"نامیده است. خداوند می فرماید: (وَزَیَّنَّا السَّمَاءَ الدُّنْیَا بِمَصَابِیحَ وَحِفْظًا ذَلِكَ تَقْدِیرُ الْعَزِیزِ الْعَلِیمِ) [فصلت: 12]

ترجمه: آسمان پایین را با چراغ ستارگان زینت دادیم و آن را حافظ قرار دادیم. این تقدیر خدای دانا و شکست ناپذیر است.

در نتیجه ستارگان آسمان را زینت می دهند ولی ما آسمان را به طور مستقیم نمی بینیم بلکه تنها ستارگانی که آسمان را زینت می دهند می بینیم. این آسمان بسیار قوی و سخت است. خداوند متعال می فرماید: وَبَنَیْنَا فَوْقَكُمْ سَبْعًا شِدَادًا[النبأ: 12]

ترجمه: و بر فراز شما هفت (آسمان) محكم بنا كردیم‏.

این آسمان ها همان آسمان های هفت گانه است.... .

 (مترجم: مؤلف محترم در مقالات دیگر, درباره بافت و ساختمان کیهانی و ارتباط آن با ماده تاریک و چگونگی تطابق این پدیده با آیات قرآن به طور مفصل تر پرداخته اند که خوانندگان محترم می توانند به آنها رجوع کنند).

به خدا سوگند اگر قرآن تنها شامل همین ده حقیقت علمی بود برای صدق حقانیت و اعجاز آن کافی بود در حالی که قرآن دارای صدها حقائق علمی درباره کوه ها و دریاها و پزشکی و روانشناسی و... است که همه آن ها گواه صدق این کلام پروردگار است که می فرماید: (سَنُرِیهِمْ آَیَاتِنَا فِی الْآَفَاقِ وَفِی أَنْفُسِهِمْ حَتَّى یَتَبَیَّنَ لَهُمْ أَنَّهُ الْحَقُّ أَوَلَمْ یَكْفِ بِرَبِّكَ أَنَّهُ عَلَى كُلِّ شَیْءٍ شَهِیدٌ) [فصلت: 53]

ترجمه: نشانه‏هاى خود را در كرانه‏هاى عالم و در نفس خودشان به آنان خواهیم نمایاند تا براى آنان روشن شود كه او حقّ است. آیا كافى نیست كه پروردگارت بر همه چیز آگاه است؟

---------------------

به قلم: عبد الدائم الكحیل

www.kaheel7.com/fa

 

منبع:

 

تمام اطلاعات علمی ذکر شده از سایت اینترینتی سازمان فضایی ناسا گرفته شده است

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

بافت کیهانی؛ نگاه علمی قرآن به جهان خلقت

آیا تا به حال به شکل جهانی که در آن زندگی میکنیم فکر کرده اید؟ بعد از اینکه کشف شد که کهکشان ما تنها کهکشان موجود در جهان خلقت نیست, دانشمندان کهکشانهای زیادی را یافتند که در امتداد خطوطی به صف کشیده شده اند که مانند رشته های یک بافت هستند.....


بحث خود را با یک سوال آغاز می کنیم؛ صحابه پیامبر و تابعین آنها چه برداشتی از آیه" وَ السَّماءِ ذاتِ الْحُبُكِ "(ذاریات/7) داشته اند؟ و مفسران پیشین چگونه دیدگاه گذشتگان صالح را برای ما نقل کرده اند؟

امام قرطبی در تفسیر واژه (حبک)می نویسد: "ابن عباس و قتاده و مجاهد گفته اند: حبک یعنی آفرینش درست و منظم"و عکرمه هم همین را گفته و اضافه کرده است که: آیا بافندگان لباس را ندیده ای هنگامی که لباس را به خوبی می بافند گفته می شود: حبک الثوب یعنی لباس را به خوبی بافت. ابن الأعرابی(از علمای بزرگ علم لغت) می گوید: هر چیزی را که به خوبی و با استحکام کافی انجام دادی در زبان عربی گفته می شود :أحکبتَه.[2]

ابن كثیر در تفسیر این آیه می نویسد: "حسن بن حسن بصری گفته است که: السماء ذات الحبک یعنی آسمان به واسطه ستاره ها بافته شده است.[3]و زمخشری در تفسیرش گفته است که: الحبک یعنی راه ها و شیارها؛ مانند راه ها و شیارهایی که بر اثر وزش باد در رمل ایجاد می شود؛ و همچنین است حبک موها که به معنای آثار چین و شکن مو می باشد. و هنگامی که یک بافنده چیزی را به خوبی می بافد گفته می شود: ما أحسن حبکه یعنی چقدر خوب آن را بافت"[4] بر طبق این تفاسیر, آیه شریفه اشاره به نوعی بافت و محکم کردن آن دارد که بر طبق قول حسن, رشته های این بافت ستاره ها هستند.

و اما دیدگاه علمای علم لغت نسبت به واژه (حُبُک) چیست و چه درکی از آن دارند؟ ابن منظور صاحب معجم لسان العرب می نویسد: "ابو اسحاق می گوید: اهل لغت می گویند که السماء ذات الحبک یعنی آسمان دارای راه های زیبا[5]. اما در معجم قاموس المحیط چنین آمده است که: الحَبک به معنای محکم کردن و نیکو کردن اثر بافت در لباس است[6]. در معجم الوسیط که انجمن لغت زبان عربی به تازگی آن را تالیف کرده است آمده است که: حَبَک الشیء حبکا احکمه یعنی چیزی را محکم بافت و گفته می شود که حبک الثوب: به نیکویی آن را بافت و حبک الحبل یعنی آن را به محکمی در هم تابید؛ و حبک العقدة یعنی گره آن را محکمتر کرد."[7]

این بدین معناست که دانشمندان علم لغت معنای کلمه "حبک" را با بافتن لباس و به خوبی و محکم بافتن آن مرتبط می دانند و موارد استعمال این واژه را در جایی می دانند که رشته هایی محکم به هم بافته شود و با گره هایی مستحکم با یکدیگر اتصال یابد.

سوالی که اینجا می توان مطرح کرد این است که, آیا در اکتشافات اخیر دانشمندان درباره وجود نوعی بافت کیهانی می توان چیزی یافت؟ اکنون مناسب است که درباره تازه ترین کشف نجومی که درباره ساختمان کیهانی و شکل آن است و مطابقت خیره کننده آن با آیات قرآن بپردازیم.

دانشمندان یافته اند که کهکشانهای زیادی در جهان خلقت وجود دارد که تعداد آنها را صدها میلیارد تخمین زده اند که در هر کهکشان هم میلیاردها ستاره وجود دارد. آنها به دنبال یافتن این پرسش بودند که, زمانی که از خارج به آن نگاه شود شکل جهان خلقت چگونه است؟ و کهکشانها و گازها و غبارهای کیهانی چگونه در فواصل بین ستارگان توزیع شده اند؟ و آیا توزیع آنها در کیهان چینش و نظم خاصی دارد؟

برای یافتن این پرسشها باید به تصویری که سوپر کامپوتر (ابر کامپیوتر ویژه) از جهان خلقت ارائه داد متوسل شد. دانشنمدان به این منظور معلومات لازم نجومی را به ابر کامپیوتر ویژه دادند تا در نهایت ببینند که دقیقا کهکشانها چگونه در کیهان منتشر شده اند.

 

سوپر کامپیوتر چیست؟

 

به منظور اینکه پی ببریم که کشف شکل جهان تا چه حد پیچیده و دشوار بوده است مناسب است قدری با سوپر کامپیوتر و بعضی ویژگیهای منحصر به فرد آن شویم. در سال 2000 شرکتهای رایانه ای, به منظور عملیات همانندسازی اقدام به پیشرفته تر کردن ابر رایانه کردند تا جایی که سرعت این نوع رایانه به بیش از 12تریلیون عملیات محاسبه در یک ثانیه رسید. وزن این نوع رایانه بیش از 100هزار کیلو گرم است و1.2مگا ولت برق مصرف می کند. حجم آن برابر با یک ورزشگاه تنیس است؛ حافظه این ابر رایانه6 ملیون بایت است.

 

این قسمتی از یک ابر رایانه است.مدیر شرکتibmکه این رایانه را ساخته می گوید: عملیاتی که این ابر رایانه در یک ثانیه انجام می دهد  اگر انسان بخواهد طبق وسایل عادی محاسبه آن را محاسبه کند10ملیون سال طول می کشد. به راستی که اگر این رایانه نبود دانشمندان موفق به کشیدن تصویر جهان خلقت نمی شدند.

 

بزرگترین عملیات رایانه ای در طول تاریخ

 

تعدادی از دانشمندان کشورهای انگلیس و آلمان و کانادا و آمریکا به تازگی بزرگترین عملیات رایانه ای را به منظور دستیابی به تصویری کوچک از جهان خلقت انجام دادند که بدین منظور هزاران ملیون اطلاعات درباره 20ملیون کهکشان به سوپر کامپیوتر داده شد و با وجود سرعت فراوان سوپر کامپوتر 28 روز طول کشید تا سوپر کامپوتر موفق به ارائه تصویری کوچک از جهان خلقت شد.

معلومات داده شده پیرامون: انبساط کیهان, مسیر ستارگان, ترکیبهای کهکشانی, ماده تاریک و گازها و غبارهای کیهانی به منظور شبیه سازی کیهان در روند انبساط خود و مشخص کردن مسیر کهکشانها و ستارگان بود.پروفسور CarlosFrenk از دانشگاه درهام انگلیس و مدیر طرح در این رابطه می گوید [17]: این بزرگترین کاری بوده است که تا کنون انجم داده ایم و شاید هم بزرگترین محاسبه فیزیکی انجام شده باشد. ما برای اولین بار موفق شده ایم که یک نسخه شبیه سازی شده از جهان هستی را داشته باشیم. آن هم نسخه ای برابر با اصل که کاملا شبیه جهان هستی است و به همین خاطر  می توانیم تجارب اولیه خود را در هستی داشته باشیم.

این تصریح یک دانشمند و کاشف بزرگ است به اینکه دانشمندان برای اولین بار در طول تاریخ توانسته اند به شکل واقعی جهان خلقت و نحوه ی توزیع کهکشانها دست یابند. تصویری که سوپر کامپیوتر از جهان خلقت ارائه داده بود مانند بافته های یک عنکبوت یا همان خانه عنکبوت است و به همین علت هم دانشمندان نام این پدیده را "بافت کیهانی" نهاده اند [10]. هر یک از رشته های این بافت از هزاران کهکشان آن هم به صورت کاملا محکم تشکیل شده است. بنابراین می توان گفت که کیهان به صورت کاملا محکم از کهکشانها بافته شده است.

 

اگر به آسمان نگاه می کنیم تعداد زیادی از کهکشانها را می بینیم, این کهکشانها به طور نامنظم و تصادفی کنار یکدیگر قرار نگرفته اند بلکه بین آنها نیرویی شدید برقرار است که آنها را به صورت محکم به یکدیگر ارتباط می دهد.

اصطلاح "بافت کیهانی" اصطلاحی جدید است که دانشمندان برای تعبیر از نوع ساختار کیهان آن را به کار می برند زیرا که آنها به این نتیجه رسیده اند که کهکشانها در امتداد رشته هایی باریک قرار گرفته است. هنگامی به رشته های کیهانی ساخته شده از کهکشانها می نگریم آن ها را نسبت به اندازه کل جهان خلقت رشته هایی بسیار باریک می یابیم. زمانی که پیمودن یک ستاره در فضا هشت ثانیه نوری طول می کشد طبیعتا پیمودن مسافت یک رشته از بافت کیهانی چندیدن میلیارد سال نوری طول خواهد کشید.

 

در این تصویر بافت کیهانی را مشاهده می کنید؛ هر رشته از این بافت شامل هزاران کهکشان است و پیمودن آن ملیاردها سال نوری طول می کشد. پاک و منزه است خدایی که این بافت را آفریده و به آن سوگند یاد کرده است. اگر یک رشته ی کیهانی را به حدی کوچک کنیم که قطر آن یک میلیمتر باشد آنگاه طول این خط کیهانی چندین صد متر خواهد شد!! ملاحظه می کنید که رشته های کیهانی چقدر باریک و طولانی اند ولی در عین حال بسیار محکم اند و به واسطه نیروهای عظیم کیهانی به یکدیگر متصل شده اند. آیا این حقیقت, گویای عظمت و اتقان صنع این پدیده نیست؟ اینجا است که می فهمیم چرا خداوند به این بافت کیهانی سوگند یاد کرده است. منبع: آزمایشگاه ماکس پلانگ در آلمان

 

دانشمندان غربی از تعابیر قرآنی استفاده می کنند

 

امروزه دانشمندان درباره وجود چنین بافتی در کیهان تردید ندارند و تحقیقات خود را درباره نحوه ی بافتن رشته های طویل کیهانی آغاز کرده اند. خیلی عجیب است که دانشمندان نجوم دقیقا همان تعابیر قرآنی را در کشفیات خود به کار می برند. اخیرا تعدادی از برجسته ترین دانشمندان نجوم بحثی را مطرح کرده اند پیرامون چگونگی تشکیل بافت کیهانی از رشته های تشکیل شده از کهکشانها. آنها در تبیین یافته های خود از واژه weave استفاده می کنند که به معنای "حبک" است[18] به راستی دانشمندان نجوم بعد از تحقیقات علمی فراوان در بیان یافته های علمی خود واژه هایی را به کار می برند که قرآن در همان مورد دقیقا همان واژه ها را به کار برده است. به راستی این حقیقت چه معنایی می تواند داشته باشد؟ این بدین معناست که آنها هر قدر هم که اهل اکتشاف و تحقیق پیرامون پدیده های جهان خلقت باشند سرانجام باید به کتاب الهی رجوع کنند زیرا همان خدایی که جهان خلقت را آفریده است نازل کننده قرآن هم هست و در آن درباره مخلوقات خود سخن گفته است.

 

 

در تصویر سمت راست بافت کیهانی را مشاهده می کنید و در تصویر سمت چپ بافت عصبی. ملاحظه میکنید که شکل جهان خلقت چقدر شبیه یک بافت است.

 

وجود رشته های بافت کیهانی از منظر دانشمندان قطعی است

 

برخی افراد اعجازهای علمی قرآن را را انکار میکنند به بهانه اینکه دستاورد علوم تجربی بیش از پاره ای فرضیات نیست که با تغییر در معرفت بشری تغییر می کند اما قرآن همواره ثابت است و تغییر پذیر نیست, به همین جهت این افراد با تفسیر قرآن به واسطه فرضیات متغیری که گاه اشتباه هستند مخالف می کنند. سوالی که مناسب است اینجا مطرح شود این است که آیا این احتمال وجود دارد که دانشمندان در آینده کشفیاتی معارض با کشفیات امروز خود داشته باشند؟ جواب این است که حقایق علمی دو گونه است گونه اول مانند وجود کهکشانها و خورشید و ماه و کروی بودن زمین و ... که انسانها تردیدی درباره آنها ندارند چرا که آنها را می بینند و لمس می کنند و گونه دوم مانند کیفیت آغاز و پایان جهان و عمر جهان و ... که دانشمندان هنوز نتوانسته اند نظریات قطعی درباره آنها ابراز کنند.

از مسائل غیر قابل تردید این است که کهکشانها در جهان خلقت بر طبق یک نظام محکم و ساختاری بافتگونه قرار گرفته اند و همه دانشمندان به این حقیقت اذعان دارند و در میان آنها کسی که مخالف این سخن باشد, یافت نمی شود. چه بسا کشفیات آینده خبر از جزئیات بیشتری از بافت کیهانی دهد ولی به هیچ وجه نمی توان گفت که جهان خلقت بدون وجود یک نظام منظم و به طور تصادفی تشکیل شده است چرا که اگر اینگونه بود جهان خلقت دوامی نداشت و نابود می شد.

با توجه به اینکه این حقیقت علمی کاملا با نص قرآن مطابق است امکان اینکه در آینده, حقیقتی معارض با آن کشف شود وجود ندارد بلکه می توان گفت که علم جزئیات بیشتر و دقیقتری درباره بافت جهان به ما ارائه خواهد داد. بنابراین همانطور که می بینیم زمین کروی است دانشمندان هم رشته های تشکیل شده از کهکشانها را که مانند یک بافت و به صورت محکم به یکدیگر متصل شده اند را مشاهده می کنند و امکان ندارند که این حقایق علمی یک سری وهمیات باشد.

دانشمندان مسیرها و پل ها و راه های ارتباطی کیهانی را که رشته های کهکشانی را به صورت محکم به یکدیگر اتصال می دهند می بینند. از جمله این دانشمندان دکتر" بول میلر" اذعان دارد که ستار هایی وجود دارند که در مسیرهای خود سیر می کنند و به یکدیگر می رسند و تجمع می یابند و یک کهکشان را تشکیل می دهند همچنین او از رشته های filaments و گره های nodes و بافت webسخن می گوید؛ آیا واژه (الحُبُک) که در قرآن به کار رفته شده شامل تمام این معانی نیست؟

بول میلرکه از بزرگترین دانشمندان علم نجوم است و بر وجود "بافت کیهانی" صحه می گذارد[15]می گوید: "ما تقریبا و برای اولین بار رشته های کیهانی کوچک را در هستی مشاهده می کنیم". اگر دقت کنید متوجه می شوید که این دانشمند سخن از "مشاهده" رشته های بافت کیهان می کند و اذعان دارد که این برای اولین بار است که بشر رشته های بافت کیهانی را دیده است.

 

نتیجه گیری و وجوه اعجاز

 

از زیبایی ها و عظمت اعجاز این آیه شریفه این است که با گذشت قرنها هیچ تناقضی در فهم آن وجود ندارد آنچه عربهای آن زمان در ابتدای نزول آیه می فهمیدند این است که آسمانی که خداوند در این آیه به آن سوگند یاد کرده, دارای یک بافت محکم است و با اینکه آن را نمی دیدند اما به آن ایمان داشتند. بنابراین هیچ مشکلی در فهم آیه برای اجداد ما وجود نداشته است. آنها همان چیزی را از آیه می فهمیدند که ما امروزه طبق معلومات جدید خود, از آیه می فهمیم و چه بسا کشفیات جدیدتری درباره این بافت انجام شود که قدرت فهم ما از آیه را بیشتر کند. در نتیجه می توان گفت که این یکی دیگر از ابعاد اعجاز علمی قرآن است که ما آن را اعجاز فهم نص قرآن در طی عصرها و نسلها می نامیم.

یک بافت عادی تشکیل شده از رشته ها و تارهایی است که محکم به همدیگر بسته شده است و هم چنین نیروهایی بین این رشته ها وجود دارد که آنها را به همدیگر متصل میکند همچنین بافت کیهانی از رشته های باریکی تشکیل شده است که دانشمندان نام آن را Filaments نهاده اند که ماده تشکیل دهنده رشته های آن کهکشانها هستند که توسط نیروی جاذبه قوی کیهانی بین رشته های کهکشانی ارتباط برقرار شده است. جالب توجه اینکه دانشمندان از وجود گره های knots سخن می گویند که در آن رشته های کهکشانیِ بافت کیهانی با یکدیگر تلاقی می کنند, گره هایی که محل تجمع تعداد زیادی از کهکشانها است. این گره ها در تصویر مانند نقاط پر نور دیده می شوند. به راستی همه این حقایق چه معنایی می تواند داشته باشد؟

این بدین معناست که قرآن در استعمال واژه ها بسیار دقیق است. واژه (الحُبُک) بهترین واژه ای است که می تواند از لحاظ علمی برای تعبیر از بافت کیهانی به کار رود. دانشمندان برای تبیین بافت کیهانی از مجموعه کلمات متفاوتی مانند: بافت, رشته ها, گره, ساختمان محکم و نیروهای عظیم استفاده می کنند ولی قرآن تمام معنای این واژه ها را تنها در یک واژه گنجانده است و آن (الحبک) است, آیا علاوه بر اعجاز علمی آیه نمی توان اعجاز دیگری به عنوان اعجاز ادبی و بیانی برای آیه برشمرد؟

امروزه دانشمندان نجوم سخن از عظمت و اتقان این بافت می گویند و آن را از بزرگترین اکتشافات در علم نجوم می دانند و شاید بدین جهت باشد که خداوند به این بافت سوگند یاد می کند زیرا که خداوند جز به امور عظیم سوگند نمی خورد.

 

نظر به اینکه دانشمندان اعتراف دارند که این برای اولین بار است که انسانها موفق شده اند ساختار بافتگونه جهان را مشاهده می کنند روشن می شود که پیشینیان ما جز از طریق قرآن چیزی درباره بافت کیهانی نمی دانسته اند بنابراین می توان گفت اولین کسی که از بافت کیهانی سخن گفته است کسی جز نازل کننده ی آن یعنی الله نیست؛ همان کسی که فرموده است: (قُلْ أَنْزَلَهُ الَّذِی یَعْلَمُ السِّرَّ فِی السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ إِنَّهُ كَانَ غَفُورًا رَحِیمًا[الفرقان: 6]

ترجمه آیه: بگو: «كسى آن را نازل كرده كه اسرار آسمانها و زمین را مى‏داند او (همیشه) آمرزنده و مهربان بوده است!»

 

ما در ضمن مقاله خود جواب کسانی که اعجازهای علمی قرآن را دروغ میدانند دادیم, آنها به ما اعتراض می کنند که برداشتهای شما فراتر از مدلول لغوی آیات است و بر طبق معنای ظاهری کلمات قرآن و سخنان مفسران نیست, حال آنکه ما برای اثبات مدعای خود از معجمهای عربی استفاده کردیم که آنها(حَبَک)را به معنای به نیکویی بافتن میدانند؛ همچنین اقوال مفسران را نقل کردیم که آنها هم در تفسیر آیه از یک بافت محکم سخن میگفتند.

 

دیدیم که دانشمندان قرن بیست و یکم تصاویری را ارائه می دهند که بیانگر وجود یک بافت محکم کیهانی است و از رشته های این بافت و طریقه بافتن این رشته ها سخن می گویند. آیا همه اینها گویای مطابقت کامل قرآن با کشفیات قطعی بشری نیست؟

 

خاتمه

 

آری معجزه وسیله ای برای ثبات یقین و ارتقای ایمان. خصوصا در عصر حاضر نیاز شدیدی به معجزات خیره کننده ای که ما را در راه حق پایدار کند و دلبستگی ما را به قرآن بیفزاید احساس می شود. اگر از آن دسته از دانشمندانی که بافت کیهانی را کشف کرده اند و به خاطر یافتن تصویری از جهان میلیاردها دلار صرف کرده اند بپرسیم که: نظرتان چیست که آنچه شما در قرن بیست و یکم کشف کرده اید, در کتابی که متعلق به قرن هفتم میلادی است و الآن هم موجود است, عینا ذکر شده است.

بی تردید آنها خواهند گفت: "چنین چیزی ناممکن است زیرا پیشگویی از وجود بافت کیهانی نیازمند تلسکوپها و رصدخانه هایی در اقصی نقاط زمین است. علاوه بر این هزاران پژوهشگر باید مشغول به کار شوند تا هزاران نقشه کهکشانها را به همراه مکان و طیف نوری آنها رسم کنند, ولی چنین چیزی تنها در اواخر قرن بیستم قابل دسترسی است و چگونه یک انسان می تواند خبر از این حقایق علمی دهد؟"

ما در پاسخ این دانشمندان می گوییم آنچه که می گویید در صورتی صحیح است که قرآن ساخته و پرداخته یک بشر باشد اما آورنده قرآن, پروردگار بشر است نه بشر. با این حال آیا قلبهای شما در برابر این دلیل علمی و حقانیت اسلام خاشع می شود؟ در انتها امیدورایم که خداوند در این بحث خیر و بهره قرار دهد و آن را وسیله ای برای برانگیختن همتها برای بررسی بیشتر عجایب پایان ناپذیر قرآن کریم قرار دهد.

 

---------------------

به قلم: عبد الدائم الكحیل

www.kaheel7.com/fa

 

منبع:

[1] قرآن کریم

 

 [2] تفسیر الإمام القرطبی، ، دار ابن خلدون، 1996.

 

 [3] تفسیر القرآن العظیم للإمام ابن كثیر، دار المعرفة، بیروت 2004.

 

 [4] تفسیر الكشاف للزمخشری، دار الكتب العلمیة، ط3 ، 2003.

 

 [5] معجم لسان العرب لابن منظور الأفریقی المصری، دار صادر، بیروت الطبعة الأولى الجزء الرابع صفحة 19 حرف الحاء.

 

 [6] معجم القاموس المحیط للفیروز آبادی، ص 259، دارالمعرفة 2005.

 

 [7] المعجم الوسیط، مجمع اللغة العربیة، ص 153 دار الدعوة، استنبول 1989.

 

 [8] Gemini, Subaru & Keck, Discover large-scale funneling of matter onto a massive distant galaxy cluster, www.gemini.edu, 30 June 2004.

 

 [9] The Age of the Universe, Dark Matter, and Structure Formation, Colloquium on the Age of the Universe St, National Academies Press, 1998.

 

 [10] N Katherine Hayles, Cosmic Web, Cornell University Press, 1984.

 

 [11] Robert A. Simcoe, The Cosmic Web, Americanscientist, Volume: 92 Number: 1 Page: 30, 1.30. 2004.

 

 [12] Maggie McKee, Washington DC, Mini-galaxies may reveal dark matter stream, New Scientist, 12 January 2006.

 

 [13] Our own Galaxy - the Milky Way, University of Cambridge, www.cam.ac.uk.

 

 [14] BBC News Onlin, Supercomputer to simulate bomb tests, news.bbc.co.uk, 30 June, 2000.

 

 [15] Palle Møller, Johan Fynbo, Bjarne Thomsen,  A Glimpse of the Very Early Universal Web, European Southern Observatory, 18 May 2001.

 

 [16] Tim Radford, A duplicate universe, trapped in a computer, www.guardian.co.uk, June 2, 2005


 نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
چهارشنبه 25 مرداد 1396 :: نویسنده : ولی صابری

اسراركیهان وفضا 1

این یك اصل ثابت علمی است كه خروج انسان به خارج ازكیهان برای اوغیرممكن است ؛ زیرا    مسافت هایی كه ما را ازدورترین....


1- كرانه های كیهان

خداوند تبارك وتعالی درحالی كه انسانها وجنیان رابه مبارزه دعوت می كند می فرماید :

" ای گروه جن وانس ! اگرمی توانید ازكرانه های آسمانها وزمین خارج شوید ؛ پس بیرون روید ؛ خارج نمی شوید مگربا سلطان ( نیروی برتر) .  (الرحمن/33)

این یك اصل ثابت علمی است كه خروج انسان به خارج ازكیهان برای اوغیرممكن است ؛ زیرا    مسافت هایی كه ما را ازدورترین كهكشان قابل رؤیت جدامی كند بیشتراز20 میلیارد سال نوری باما فاصله دارد واگرانسان بتواند باسرعت نوركه بالاترین سرعت درجهان هستی است حركت كند ، درآن صورت به 20 میلیارد سال زمان نیاز دارد! حال باخود تامل كنید كه آیا انسان می تواند چنین كاری   كند ؟!

این حقیقتی علمی است كه قرآن كریم در14 قرن پیش بیان فرموده است !


2- شكاف ماه

دانشمندان آژانس فضایی آمریكا (ناسا) به تازگی وجود شكافی را برسطح ماه كشف كرده اند كه طول این چاك به هزاران كیلومترمی رسد وبه دنبال آن مجموعه ای بزرگ ازشكافهای ماه راكشف كردند ولی تاكنون دلیل این پدیده رانمی دانند ؛ درحالیكه قرآن كریم ازقول خداوند سبحان به این حقیقت اشاره كرده ومی فرماید :

ساعت نزدیك شد وماه شكافته شد ." (قمر/1)

امكان دارد كه آشكارشدن این شكاف وتصویرآن ازسوی دانشمندان غربی دلیلی برنزدیكی ساعت قیامت باشد . الله اعلم

 

---------------------

به قلم: عبد الدائم الكحیل

www.kaheel7.com/fa

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
چهارشنبه 25 مرداد 1396 :: نویسنده : ولی صابری

اسراركیهان وفضا 2

دانشمندان علوم فضایی ازامكان سقوط آتمسفر (جو) بر روی زمین به دلیل وزن بسیار زیادش تاكید دارند ولی قوانین بسیاردقیقی وجود دارد كه این....


 

3- سقوط آسمان

دانشمندان علوم فضایی ازامكان سقوط آتمسفر (جو) بر روی زمین به دلیل وزن بسیار زیادش تاكید دارند ولی قوانین بسیاردقیقی وجود دارد كه این پوشش فضایی را محافظت می كند وچنانچه هرگونه اختلالی دراین قوانین بوجودآید سبب خواهد شد كه این لایه ومحتویات آن كه شامل هواوابرهای سنگین می باشد ووزن آن به میلیاردها تن می رسد به سمت زمین جذب شده ودرنهایت حیات در روی زمین پایان پذیرد واین نعمتی است كه خداوند متعال درقرآن كریم برای ما یادآور شده ومی فرماید :

آسمان را ازاینكه برزمین افتد نگه می دارد ؛ مگراینكه به فرمان او باشد ؛ به درستیكه خداوند نسبت به مردم رؤوف ومهربان است . " (حج/65)


4- وخورشید را به تسخیردرآورد ( مغلوب كرد)

اخترشناسان براین اعتقادند كه اگربشربتواند ازتمام انرژی ای كه خورشید فقط درمدت یك ثانیه ازخود تولید ومنتشر می كند استفاده كند ، این مقدارانرژی می تواند تمام انرژی زمین را دركاملترین شكل خود به مدت صدهزارسال تامین كند !!

حال با هم تامل كنیم كه این خورشید تاچه مقدارانرژی تولید ومنتشرمی كند وتا چه حد خدمات رایگان كه خداوند متعال به خاطرما آن رادر تسخیردرآورده پیشكش موجودات زمین می كند !! پس راست گفت خداوند حكیم هنگامیكه فرمود :

وخورشید را به تسخیردرآورد .( مغلوب كرد ) "  (رعد/2)

معنی  "سخر" در زبان عربی " هزینه كردن بدون مزد برای كاری " می باشد واین همان كاری است كه خورشید برای ما انجام می دهد ! پس آیا نباید متذكراین نعمت عظیم الهی شویم ؟!


5- البروج (ساختمانها یا برجها)

خداوند سبحان درقرآن كریم می فرماید :

بزرگواراست آن خدایی كه درآسمان برجهایی قرارداد . (فرقان/61)

دركلمه "بروجا" درقرآن كریم معجزه ای حقیقی نهفته است كه ازحقیقتی علمی سخن می گوید ؛ حقیقتی كه امروزدنیای غرب برآن می بالد وخود را اولین كاشف آن می داند ؛ یعنی " ساختاركیهانی یا ساختمان هستی ."

شگفت انگیزاین است كه اخترشناسان غربی امروزه اصطلاحات جدیدی را برای این كشف به كارمی برند ؛ مثل جزایركیهانی ، ساختمان كیهانی وبافت كیهانی ؛ زیرا آنان كشف كرده اند كه میلیاردها كهكشانی كه هستی راپركرده اند به صورت بی نقشه وبی هدف درعالم پخش نشده اند ، بلكه آنها ساختمانهای محكم وبزرگی هستند كه طول آنها به صدها میلیون سال نوری می رسد .

بنابراین كلمه "بروجا" ا شاره ای به این ساختمان عظیم ، محكم وحجیم دارد واین همان چیزی است كه ما امروزه با تلسكوپهای پیشرفته درساختمان كیهان می بینیم وهركدام ازاین ساختمانها ازمیلیونها كهكشان وهركهكشان ازمیلیاردها ستاره تشكیل شده است !!

پس جا دارد كه درعظمت خالق پاك وبلندمرتبه تامل كنیم ، او رابستاییم وفرمانبردار اوامرش باشیم . 

---------------------

به قلم: عبد الدائم الكحیل

www.kaheel7.com/fa

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
چهارشنبه 25 مرداد 1396 :: نویسنده : ولی صابری

اسراركیهان وفضا 3

چندی پیش سایت فضایی  spaceمقاله ای را باعنوان " آسمان صحبت می كند " انتشارداد كه درآن پروفسور " مارك ویتل " ازدانشگاه ویرجینیای....


 

6- آسمان صحبت می كند

چندی پیش سایت فضایی  spaceمقاله ای را باعنوان " آسمان صحبت می كند " انتشارداد كه درآن پروفسور " مارك ویتل " ازدانشگاه ویرجینیای آمریكا دریافته است كه كیهان درآغازآفرینش خود فركانسهایی صوتی ازخود صادركرده است كه به دنبال گسترده شدن وانبساط ناگهانی گازموجود بوده است ؛ واین اكتشاف ، حقیقتی است كه قرآن كریم ازقول خداوند تبارك وتعالی درمورد آغاز خلقت آسمان ازآن برای ما سخن گفته است ومی فرماید :

" سپس  به آسمان توجه كرد درحالیكه دود بود ؛ آنگاه به آسمان وزمین فرمود : به شوق یا به كراهت  ( به وجود ) بیایید ؛ ( آسمان وزمین ) گفتند : ما با شوق می آییم ." (فصلت/11)

این آیه تاكید می كند كه آسمان صحبت كرده است وفركانسهای صوتی آرامی ازخود صادرنموده كه ازاطاعتش دربرابر خالق توانا حكایت دارد !


7- ماه نورافشان

دانشمندان تاكید دارند كه قمرزمین بیشترین روشنایی رادربین تمام اقمارمنظومه شمسی دارد ودلیل آن هم به خاطرحجم زیاد ، نزدیكی اش به زمین وخورشید ووجود شیشه درخاك آن می باشد ؛ درست برعكس اقمار مشتری كه ازسیاره ی خود دورهستند وبه همین دلیل به صفت "روشنایی" معروف نیستند.

با این اوصاف شاید درك كنیم كه چراقرآن كریم خصوصیت " روشنایی " را برای ماه به كاربرده است ومی فرماید :

" بزرگواراست آن خدایی كه درآسمان برجهایی قرارداد ودرآن چراغی روشن وماه تابان را قرارداد . " (فرقان/61)

بنابراین ماه زمین تنها قمری است كه با این كلمه تناسب دارد واین معجزه ای قرآنی است .

به راستی چه كسی غیرازخالق ماه وپروردگارعالم می توانسته پیامبراعظم (ص) را ازاین موضوع باخبرسازد ؟!

8- شكاف آسمان

خداوند بلند مرتبه دراوصاف روزقیامت می فرماید :

" آنگاه كه آسمان شكافته شود وهمچون گل سرخی رنگ آمیزی شده ی روغنی گردد . "(الرحمن/37)

این آیه ازآیات الهی ازشكافتن آسمان سخن می گوید كه همانند گل سرخی رنگ گرفته وروغنی می باشد ؛ این درحالی است كه ملاحظه می كنیم دانشمندان به تازگی برخی ستارگانی را یافته اند كه وقتی منفجرمی شوند صحنه ای تماشایی شبیه به یك تابلوی روغنی با رنگهای زیبا ودرخشان ازخود رسم  می كنند واین تابلوهای زیبا راستارگان درحین فروپاشی ونابودی خودرسم می كنند .

طبیعتا این تابلوروزقیامت را نشان نمی دهد ؛ بلكه عكسی كوچك ازروزقیامت است .

این عكسی ازانفجاریك ستاره درآسمان است ؛ درشكل گل سرخ دقت كنید !

پاك ومنزه است خداوند .

 

 

---------------------

به قلم: عبد الدائم الكحیل

www.kaheel7.com/fa
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


( کل صفحات : 3 )    1   2   3   
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات